Lucembursko chce přitáhnout více karavanistů

Lucembursko chce přitáhnout více karavanistů - Forjoy

Lucembursko je jedna z nejmenších zemí Evropy s pouhými 634.730 obyvateli a rozlohou 2.586 km2. Pro porovnání, s výjimkou Prahy je každý kraj v Česku větší a značná část i lidnatější. Pro karavanisty je ovšem zajímavé, že i takto malý stát si uvědomuje jejich přínos pro rozvoj cestovního ruchu. Ostatně ze zhruba 2.430.000 obytných aut registrovaných v Evropě je jich v zemích sousedících s tímto knížectvím v provozu více jak 1.500.000 – tedy prakticky dvě třetiny. Což je bezesporu zajímavý potenciál, který by bylo škoda nevyužít.

Lucemburský ministr cestovního ruchu Lex Delles  tak představil 6.dubna 2023 novou příručku určenou pro zájemce o vybudování karavanového stání. Brožura s názvem  „Destination Camper Park(ing) “ si klade za cíl pomoci zorientovat se v základních pojmech a požadavcích a případným investorům stručně představit základní očekávání karavanistů. Investory pak mohou být kempy, hotely, provozovatelé penzionů, neziskové organizace, obce a další. Průvodce popisuje dvě základní kategorie stání – standardní a prémiové  a vypočítává i hrubý finanční výnos z takového místa. Neuvažuje přitom jen s příjmy za stání, ale bere do úvahy celkovou částku, kterou karavanisté na dovolené utratí.

Velkovévodství podpořilo i  službu Campirlux poskytující seznam kempů a soukromých míst v této malé zemi zemi, Nabízí i bezplatné prvotní poradenství pro zájemce o výstavbu stání. Je tak zřejmé, že se Lucembursko nehodlá v budoucnu spokojit se zhruba dvěma desítkami existujících stání, ale chce jejich počet náležitě rozšířit a využít tak potenciál, který se v této oblasti nabízí.

Příručku si můžete prohlédnout níže, mimo původního znění ve francouzštině nabízím ke stažení i přeložený text (automatický překlad):

Váš prohlížeč nepodporuje zobrazní PDF souborů. Stáhnout soubor

Váš prohlížeč nepodporuje zobrazní PDF souborů. Stáhnout soubor

A co v České republice?

Přímá vládní podpora zde doposud chybí, ale v posledních letech podpořila výstavbu karavanových stání převážná většina českých krajů. Jen v tomto roce bylo ve vypsaných dotačních programech alokováno několik desítek milionů korun. Přehled všech dotačních titulů lze nalézt v tomto článku.

Nezisková Asociace kempování a karavaningu ČR, z.s. také vydala pro případné zájemce příručku, která je volně ke stažení spolu s příklady možných řešení zde. Ve spolupráci s kraji také pořádá tzv. workshopy, kde jsou zájemci o výstavbu podrobněji seznámeni s požadavky a základními parametry stání. Provozovatele stávajících stání podporuje i uveřejněním v pravidelně vydávaném seznamu českých karavanových stání. Ten lze v tištěné podobě získat zdarma na některé z českých odborných veletrhů, popřípadě si jej stáhnout v elektronické podobě ze stránek asociace.

AKK ČR aktivity v oblasti podpory výstavby karavanových stání

Zdroje: Le „Destination Camper Park(ing)“ pose les jalons pour un réseau moderne et attractif d’aires de séjour

úvodní obrázek: Lynn KintzigerUnsplash

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu