Často kladené dotazy

Obecné dotazy

1. Co je ForJoy.cz?

Jsme tu pro všechny, kteří chtějí pronajmout svůj karavan či pozemek v době, kdy ho sami nevyužijí, a současně jsme tu pro ty, kteří si karavan či pozemek chtějí pronajmout. Portál ForJoy.cz je zaměřený na zprostředkování zážitků z mobilní svobody plynoucí z cestování a kempování v obytných prostředcích. Pokud vlastníte nějaký vhodný prostředek nebo místo pro kempování, máte možnost snadného získání zajímavých příjmů v období, kdy jej nemůžete efektivně využít. Sami jsme majiteli karavanů a uvědomujeme si, že je škoda je nechat zahálet, když můžou vygenerovat nějaký zisk. Jsme tu proto, abychom vzájemně propojili dvě různé zájmové skupiny s cílem sdílení obytných vozů a pozemků , aniž by jedna či druhá strana musela vynaložit nepřiměřené úsilí, nebo se pustit do něčeho neznámého. Všem, kteří dosud nejsou rozhodnuti, jsme připraveni poskytnout rady, odpovědět na Vaše dotazy nebo jinak pomoct s prvními krůčky při pronájmu karavanu, obytného vozu nebo místa pro kempování.

2. Co lze pronajmout a půjčit si prostřednictvím ForJoy?

Registrovaným uživatelům umožňujeme zcela zdarma inzerovat nabídky krátkodobých pronájmů karavanů nebo pozemků. Součástí každé nabídky může být příslušenství nebo doplňky, které souvisí s cestováním, kempováním nebo trávením volného času v přírodě.

3. Jak to funguje? 

Po registraci můžete vložit inzerát nebo si vybrat z nabízených karavanů či pozemků, který si pronajmete. Celým procesem rezervace Vás provede náš propracovaný intuitivní systém. Podrobný popis naleznete na stránce Jak to funguje.

4. Z čeho se skládá cena inzerátu a pronájmu?

Snažíme se o maximální jednoduchost a transparentní cenovou politiku. Vytvoření nabídky, její zveřejnění a správa na portálu ForJoy.cz je pro registrované uživatele zcela zdarma.

 1. karavany:

Cena pronájmu (nájemné) se skládá ze součinu denní sazby a počtu dní, dále z ceny za volitelné doplňky. Při pronájmu delším než deset dní může majitel nabídnout slevu deset procent z celkovcé částky nájemného. Sazby pro výpočet nájemného, výši kauce a možnost uplatnění slevy určuje pronajímatel při zadání inzerátu a jsou zveřejněny v detailu nabídky.

 1. pozemky:

Cena pronájmu (nájemné) se skládá ze součinu denní sazby. Výši denní sazby stanovuje majitel pozemku a závisí na počtu osob, způsobu využití pozemku (stání pro obytný vůz, obytný přívěs nebo místo pro stan), a z ceny za volitelné doplňky nebo služby (elektřina, zvíře, apod.). 

5. Obchodní podmínky, GDPR 

Platné znění obchodních podmínek naleznete zde. Zásady pro ochranu osobních údajů jsou pro vás zde. 

Pronájem karavanů a obytných vozů – Informace pro majitele

1. Proč pronajímat prostřednictvím ForJoy?

Pokud Vám karavan či obytné auto věčně někde stojí, nabídněte ho ostatním. Vy vyděláte slušné peníze navíc a ostatním umožníte zažít dovolenou svých snů a navštívit nové destinace. Uvědomujeme si, že je škoda jej nechat zahálet, když může vygenerovat nějaký zisk. Portál ForJoy.cz je tu proto, aby vzájemně propojili dvě různé zájmové skupiny s cílem sdílení mobilních obytných vozů nebo přívěsů, aniž by jedna či druhá strana musela vynaložit nepřiměřené úsilí. Všem, kteří dosud nejsou rozhodnuti, jsme připraveni poskytnout rady, odpovědět na dotazy nebo jinak pomoct s prvními krůčky.

2. V čem je výhoda portálu ForJoy.cz?

 • váš karavan vydělá peníze, když ho zrovna nepoužíváte
 • registrace a inzerce je snadná a je zdarma
 • výběr nájemce dle předešlých hodnocení pronajímatelů
 • webové rozhraní s propracovaným rezervačním systémem včetně kalendáře
 • zajistíme Vám kompletní marketing, který Vám přivede zákazníky

3. Jak je to s pojištěním?

Jako majitel musíte mít ze zákona uzavřené povinné ručení. Doporučujeme mít také uzavřeno havarijní pojištění, ze kterého se hradí případné škody, které vzniknou za provozu. Případná spoluúčast se následně odečítá ze složené kauce. Je vhodné, aby nájemce měl uzavřené pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, z něhož lze poté uhradit případné škody způsobené na karavanu či obytném vozu při jeho stání například v kempu.

4. Legislativa, daně

Legislativa - pronájem movité věci podléhá občanskému zákoníku:

 1. Pokud je vozidlo v obchodním majetku právnické osoby či podnikající fyzické osoby, je příjem zdanitelným příjmem v rámci podnikatelské činnosti dotyčné právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby a bude zahrnut do příslušného daňového přiznání.
 2. Pokud je vozidlo v majetku nepodnikající fyzické osoby, je třeba sledovat výši tzv. příležitostného příjmu z této činnosti. Pokud přesáhne 30 000 Kč za rok, je potřeba tento příjem podle účinných daňových zákonů (zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů) jako ostatní příjmy dle §10 zdanit v rámci daňového přiznání. V případě, že příležitostný příjem nepřesáhne 30 000 Kč za rok, pak se tento příjem nedaní.

Vždy máte povinnost seznámit se s účinnými právními předpisy.

5. O co se musím starat, pokud pronajímám prostřednictvím ForJoy

Je potřeba pravidelně aktualizovat kalendář rezervací, aby Vám zbytečně nechodily poptávky od zájemců na již obsazené termíny. Odmítáním požadavků na rezervace můžete odradit potenciální zákazníky. Doporučujeme na veškeré dotazy reagovat v co nejkratší době a případné rezervace potvrzovat co nejdříve, nejpozději do 24 hodin.

6. Jak přidat inzerát?

Vytvoření inzerátu je snadné. Portál byl navržen tak, aby veškeré úkony byly  pro uživatele přívětivé a intuitivní. Rovněž není nutné portál obsluhovat z notebooku nebo počítače, ale vystačíte si s chytrým mobilem nebo tabletem. Vytvoření a zveřejnění inzerátu je zdarma a bez skrytých poplatků. Ze zkušenosti víme, že úspěch mají ty nabídky, kde si majitel dal záležet na formě i obsahu inzerátu. Snažte se být při vytváření inzerátu pečliví a zvlášť si dejte záležet na vizuální podobě fotografií.

7. Jak probíhá předání?

Karavan či obytný vůz musí být v den předání uklizený a kompletně připravený na předání. Obytný vůz vždy předávejte s plnou palivovou nádrží  a v řádném technickém stavu. Doporučujeme využívat naši interaktivní smlouvu a předávací protokol - vše se Vám automaticky vygeneruje při potvrzení rezervace. Ověřte si totožnost nájemce, do smlouvy doplňte číslo občanského průkazu. S nájemcem vyplňte předávací protokol a udělejte si fotodokumentaci pro případné řešení škodní události. Nájemce seznamte s kompletní obsluhou karavanu či obytného vozu. Převezměte kauci a předejte doklady (malý technický průkaz a zelenou kartu) a klíče od vozidla.

8. Jak probíhá vrácení vozidla?

Dle fotodokumentace a předávacího protokolu zkontrolujte stav vozidla. Obytný vůz by měl být dotankován. Z vložené kauce odečtěte celkové nájemné a náhrady za případné poškození nebo znečištění. Převezměte klíče a doklady od vozidla. Do předávacího protokolu zaznamenejte skutečný stav a řádné vrácení vozidla.

9. Jak probíhá hodnocení nájemce?

Klíčovou hodnotou, kterou na ForJoy.cz uznáváme a kterou se řídíme, je důvěryhodnost. Tato služba je pro radost a proto chceme, aby naši radost sdíleli i uživatelé portálu ForJoy.cz. Po vypůjčení karavanu nebo obytného vozu budete vyzváni k ohodnocení uživatele, který si vypůjčil Váš karavan nebo obytný vůz a pomůžete tak sobě i jiným majitelům půjčit svůj karavan bez podstoupení zbytečných rizik. Zákazník, který si váš karavan půjčil, bude také vyzván k udělení hodnocení. Pro získání dobrého hodnocení se snažte na všechny dotazy a požadavky zájemců reagovat věcně a bez zbytečného prodlení, to vám pomůže k tomu získat maximální profit z vašeho karavanu, spokojenost zákazníků a dobré hodnocení.

10. Co dělat, pokud musím odstoupit od již schválené rezervace?

Jedná se o velmi nepříjemnou situaci pro všechny strany. Zrušení již potvrzené rezervace je dle obchodních podmínek zpoplatněno. Poplatek slouží na pokrytí administrativních nákladů s vrácením rezervačního poplatku a řešením vzniklé situace. Proto bychom Vás rádi požádali, abyste se těmto situacím snažili předejít.

11. Výše provize, kdo a kdy ji platí?

Inzerce je zdarma. Poplatek za zprostředkování je určen našimi obchodními podmínkami a činí 10% z ceny nájemného, platí ho nájemce až v případě závazně potvrzené rezervace. Tento poplatek se odečítá z celkové ceny pronájmu. Z těchto poplatků financujeme provoz portálu ForJoy.cz, jeho další rozvoj a především propagaci a další související marketingové služby, tak, abychom dokázali uspokojit co nejvíce uživatelů jak ze strany pronajímatelů, tak i ze strany zájemců o pronájem.

12. Mohou zde inzerovat půjčovny?

Naším cílem je nabídnout karavan či obytný vůz lidem, kteří si je nechtějí nebo nemohou pořídit. Neřešíme, zda se jedná o fyzickou osobu nebo půjčovnu. Budeme rádi, pokud rozšíříte naši nabídku.

13. Jak je to s DPH?

Veškeré uvedené ceny na našem portále jsou vždy včetně DPH.

14. Proč nepůjčovat na vlastní pěst?

Soukromá inzerce, která má být účinná, pro Vás bude znamenat vynaložení nemalého úsilí a finančních prostředků. Náš portál ForJoy.cz Vám zajistí cílenou efektivní propagaci na sociálních sítích, díky tomu oslovíte více potenciálních zákazníků. Další výhodou, kterou můžete využít, je možnost sjednání výhodného havarijního pojištění v režimu půjčovna.

15. Jaké podmínky musí splňovat karavan či obytný vůz?

Nezáleží až tolik na stáří, ale důležitý je řádný technický stav. Hlavní důraz klademe na to, aby veškeré vybavení bylo v provozuschopném funkčním stavu. 

Každý karavan či obytný vůz schvalujeme individuálně, nebojte se ho přidat. V případě nesrovnalostí Vás budeme vždy kontaktovat. Doporučujeme mít uzavřené havarijní pojištění v režimu půjčovna.

16. Za kolik bych mohl pronajímat?

Cena pronájmu je individuální a na Vašem zvážení. Cena by měla být reálná, zohledňovat aktuální hodnotu a vybavení karavanu či obytného vozu. Nepřiměřená cena může odradit spoustu potenciálních zákazníků. Cenu pronájmu můžete kdykoli operativně měnit s přihlédnutím na obsazenost a sezónu.

17. Jaké parametry pronájmu mohu v inzerátu nastavovat?

Můžete stanovit individuální ceny na určitý termín. Podle potřeby lze zadat časové období, kdy nechcete obytný vůz či přívěs pronajímat. Můžete také nastavit minimální délku trvání pronájmu. Zároveň lze nabídnout možnost slevy při rezervaci delší než deset dnů.

18. Jak udělat moji nabídku atraktivní a žádanou?

Velmi důležité je mít u nabídky karavanu co nejhezčí fotky. Z vlastní zkušenosti víme, že kvalitní fotky prodávají. Využijte náš návod, jak karavan nafotit. V případě, že budete potřebovat s focením a vytvořením inzerátu pomoci, můžete se na nás obrátit a individuálně se domluvíme. Větší poptávka je po vybavených karavanech či obytných vozech s možností půjčit si také příslušenství. Tyto přednosti nezapomeňte vyplnit při zadání inzerátu. Velkou výhodou je rychlá reakce na dotazy zájemců. Důležité je pravidelně aktualizovat kalendář dostupnosti, ať nepřicházíte o poptávky.

Chci si pronajmout karavan - Co zajímá zájemce o pronájem

1. Co a kdy budu platit?

Po odeslání rezervace Vám bude na účtu blokovaná částka ve výši rezervačního poplatku ForJoy.cz, který činí 10% z celkové ceny pronájmu. Po potvrzení rezervace majitelem karavanu Vám tato částka bude z účtu odečtena a následně obdržíte kontakt na majitele karavanu. V případě nepotvrzení rezervace nebude částka zúčtována. Před předáním karavanu po Vás majitel může chtít zálohu na pronájem a vratnou kauci. Z této částky bude po vrácení karavanu odečteno zbývající nájemné, pokud již nebylo hrazené předem a částka za případné vzniklé škody. Detailní informace k platbám jsou uvedeny u jednotlivých inzerátů, mohou se lišit.

2. Jaké jsou možnosti plateb?

Rezervační poplatek budete platit online platební kartou přes náš portál. Další platby jako například záloha na výpůjčku nebo kauce bude hrazena individuálně po domluvě přímo s majitelem karavanu, na účet nebo v hotovosti.

3. Proč si půjčovat přes ForJoy?

 • široký výběr různých druhů a provedení karavanů na jednom místě
 • možnost výběru dle lokalizace kdekoliv v ČR
 • možnost výběru karavanu dle Vašich finančních možností
 • výrazně nižší ceny pronájmu než v půjčovnách (karavany od lidí pro lidi!!!)
 • výběr karavanu dle hodnocení předešlých nájemců  

4. Převzetí

Karavan či obytný vůz by měl být v den předání uklizený a kompletně připravený na předání. Obytný vůz by měl být předáván vždy s plnou palivovou nádrží  a v řádném technickém stavu. Majitel bude mít připravenou smlouvu a předávací protokol, bude ověřovat Vaši totožnost a do smlouvy doplňovat Vaše údaje. Majitel s Vámi vyplní předávací protokol a udělá fotodokumentaci. Dále Vás seznámí s kompletní obsluhou karavanu či obytného vozu. Převezme kauci a předá Vám doklady a klíče od vozidla.

5. Předání – vrácení

Dle fotodokumentace a předávacího protokolu majitel zkontrolujte stav vozidla. Obytný vůz by měl být dotankován. Z vložené kauce odečtěte celkové nájemné, pokud již nebylo uhrazeno a náhrady za případné poškození nebo znečištění. Předejte klíče a doklady od vozidla. Do předávacího protokolu zaznamenáte skutečný  stav a řádné vrácení vozidla.

6. Jak probíhá hodnocení pronájmu

Klíčovou hodnotou, kterou na ForJoy.cz uznáváme a kterou se řídíme, je důvěryhodnost. Tato služba je pro radost a proto chceme, aby naši radost sdíleli i uživatelé portálu ForJoy.cz. Po vypůjčení budete vyzváni k ohodnocení karavanu či obytného vozu a pomůžete tak i jiným zájemcům užít si dovolenou nebo výlet s půjčeným karavanem. Majitel, který vám karavan půjčil, bude také vyzván k udělení hodnocení. Pro získání dobrého hodnocení se snažte k vypůjčeným karavanům nebo obytným vozům chovat ohleduplně a co nejlépe dle instrukcí majitele. 

7. Jaký řidičák potřebuji

Při posuzování potřebného řidičského oprávnění pro řízení soupravy je důležitá Největší technicky přípustná hmotnost vozidla a Největší technicky přípustná hmotnost přívěsu, dle informací v technických průkazech.

Je-li součet Největší technicky přípustné hmotnosti vozidla a největší technicky přípustné hmotnosti přívěsu menší než 3 500 kg, vystačíte si s řidičákem skupiny B.

Pokud se nevejdete do 3 500 kg, pak je třeba buď rozšíření B96 s maximálním hmotnostním limitem 4 250 kg, nebo plnohodnotné oprávnění B+E s hmotnostním limitem 7 000 kg.

Součet celk. hmotností
Řidičské oprávnění
Do 3 500 kg
B
Od 3 500 kg - 4 250 kg
B96
Od 4 250 kg - 7 000 kg
B+E

8. Jaký karavan mohu připojit za svoje auto?

V technickém průkazu je uvedena největší technická povolená hmotnost brzděného a nebrzděného přípojného vozidla. Naprostá většina karavanů je brzděných. Nebrzděné jsou jen lehčí minikaravany.

9. Před jízdou - důležitá je příprava a plánování trasy

Jízda s připojeným obytným přívěsem nebo řízení obytného vozu se samozřejmě liší od řízení samotného osobního auta nebo malé dodávky. Přestože nemáte předchozí zkušenosti, není potřeba mít z řízení strach. Pokud si dopředu naplánujete trasu jízdy, vyhnete se tak zbytečným komplikacím, které by vás nepřipravené mohly nemile překvapit a zkazit vám cestu. Nespoléhejte se jen na GPS navigaci, ale celou trasu si naplánujte až do kempu nebo jiného cílového místa (a samozřejmě i zpět). Naplánovanou trasu si pro jistotu virtuálně projeďte například přes mapy.cz. Všímejte si možných dopravních omezení po cestě. Spolehlivě zkazit cestu dokážou zejména různá omezení šířky, výšky a hmotností vozidla nebo dočasné uzavírky. Při plánování také věnujte čas předpovědi počasí. Vydatnější déšť, bouřka, silný vítr a jiné rozmary počasí si mohou vyžádat, abyste přizpůsobili styl vaší jízdy.

Příprava před samotnou cestou se vám zcela jistě vyplatí, zvlášť pokud se chystáte jet po komunikacích nižších tříd v oblastech, které neznáte.

10. Během jízdy - na co si dát pozor

Vítr, déšť sníh (poryvy bočního větru, střihání zatáček při silném dešti nebo se sněhem na střeše, stabilizace). V zatáčkách dávejte pozor, zadní část může vybočovat a způsobit škody. Pozor na výšku vozidla. Nedostanete se tak například do situace, že s karavanem přijedete k zúžení, kam se nevejdete nebo kde se budete obtížně vyhýbat protijedoucím vozidlům. Nebo například při bouřce a silných bočních poryvech větru, kdy se nejede nejlépe, budete vědět, kde se nachází nejbližší místo, kde můžete na chvíli zastavit a počkat, než se počasí uklidní. Při dojezdu na cílové místo dávejte pozor na nezpevněných komunikacích nebo loukách. Velmi snadno můžete zapadnout.

11. Parkování - jak zaparkovat, odpojit, stabilizovat a zabezpečit karavan

Dbejte na to, aby zaparkované vozidlo bylo vždy vyrovnáno. V případě potřeby použijte nájezdy. Karavan vždy odpojte od vozidla. Karavan vždy před odpojením zabrzděte a zabezpečte dle pokynů majitele.

12. Co dělat pokud dojde k znečištění, poškození pronajaté věci nebo jiné nehodě?

Pokud dojde k nějaké nehodě nebo poškození, kontaktujte bez zbytečného prodlení majitele a popište mu vzniklou situaci. Ve vzájemné koordinaci předejdete dalším případným škodám nebo potenciálním sporům a minimalizaci následných škod. I v případě méně významných škod raději oznamte tuto skutečnost majiteli dopředu. Může se stát, že na potřebnou opravu před dalším pronájmem nebude dostatečný čas a pronajímateli tak způsobíte zbytečné komplikace, pokud řešení věci necháte až na okamžik předání.

13. Co dělat, pokud musím svoji rezervaci stornovat?

V případě, že nemůžete v plánovaný termín odjet se pokuste domluvit s majitelem na náhradním termínů popřípadě vrácení zálohy nebo její části dle storno podmínek majitele. Rezervační poplatek, který pokrývá náklady na zprostředkování je nevratný.

14. Mohu pronajatou věc půjčit třetí osobě?

Pronajatou věc nelze půjčit další osobě, pokud to není předem domluveno s majitelem karavanu nebo obytného vozu.

15. Jak rychle mi majitel potvrdí rezervaci

Majitel karavanu je o Vaší rezervaci informován SMS a e-mailovou zprávou. Rezervaci se bude snažit potvrdit co nejdříve, nejpozději do 24 hodin, ze zkušeností však víme, že to trvá výrazně kratší dobu.

16. Jak jsou nastaveny slevy při dlouhodobém pronájmu?

Majitelé karavanů či obytných vozů mají možnost stanovit slevu z ceny při dlouhodobém pronájmu. Zpravidla jde o slevu 10% při trvání pronájmu více než deset dnů.

Pronájem pozemků – Informace pro majitele

1. Proč pronajímat prostřednictvím ForJoy?

Pokud pozemek, zahradu, les či parkovací místo zrovna nevyužíváte, nabídněte ho ostatním. Vy vyděláte slušné peníze navíc a ostatním umožníte zažít dovolenou svých snů a navštívit nové destinace. Uvědomujeme si, že je škoda jej nechat zahálet, když může vygenerovat nějaký zisk. Portál ForJoy.cz je tu proto, aby vzájemně propojili dvě různé zájmové skupiny s cílem sdílení pozemků., Všem, kteří dosud nejsou rozhodnuti, jsme připraveni poskytnout rady, odpovědět na dotazy nebo jinak pomoct s prvními krůčky.

2. V čem je výhoda portálu ForJoy.cz?

 • váš pozemek vydělá peníze, když ho zrovna nevyžíváte
 • registrace a inzerce je snadná a je zdarma
 • výběr nájemce dle předešlých hodnocení pronajímatelů
 • webové rozhraní s propracovaným rezervačním systémem včetně kalendáře
 • zajistíme Vám kompletní marketing, který Vám přivede zákazníky

3. Kolik stojí inzerce, výše provize, kdo a kdy ji platí?

Inzerce je zdarma. Poplatek za zprostředkování nebo-li rezervační poplatek je určen našimi obchodními podmínkami a obvykle činí 15% z ceny nájemného, platí ho nájemce až v případě závazně potvrzené rezervace. Tento poplatek se odečítá z celkové ceny pronájmu. Z těchto poplatků financujeme provoz portálu ForJoy.cz, jeho další rozvoj a především propagaci a další související marketingové služby, tak, abychom dokázali uspokojit co nejvíce uživatelů jak ze strany pronajímatelů, tak i ze strany zájemců o pronájem.

4. Jak probíhá rezervace pozemku?

Nájemce si vybere pozemek, po odeslání závazné rezervace mu bude na jeho účtu (kartě) blokovaná částka ve výši rezervačního poplatku. Majiteli pozemku přijde oznámení o rezervaci a je vyzván k potvrzení rezervace. Po potvrzení rezervace majitelem pozemku bude blokovaná částka z účtu nájemce odečtena a následně obdrží majitel kontaktní informace nájemce a  nájemce dostane kontaktní informace majitele. Termín rezervace je automaticky zaznamenán v rezervačním kalendáři na portálu For.Joy.cz. V případě nepotvrzení rezervace nebude částka účtována.

Detailní informace k dalším platbám si nájemce domlouvá přímo s majitelem pozemku po předání vzájemných kontaktů. Může to být převodem na účet nebo v hotovosti při příjezdu na pozemek.

5. Legislativa, daně

Legislativa - pronájem nemovité věci podléhá občanskému zákoníku:

 1. Pokud je pozemek v obchodním majetku právnické osoby či podnikající fyzické osoby, je příjem zdanitelným příjmem v rámci podnikatelské činnosti dotyčné právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby a bude zahrnut do příslušného daňového přiznání.
 2. Pokud je pozemek v majetku nepodnikající fyzické osoby, je třeba sledovat výši 

tzv. příležitostného příjmu z této činnosti. Pokud přesáhne 30 000 Kč za rok, je potřeba tento příjem podle účinných daňových zákonů (zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů) jako ostatní příjmy dle §10 zdanit v rámci daňového přiznání. V případě, že příležitostný příjem nepřesáhne 30 000 Kč za rok, pak se tento příjem nedaní.Vždy máte povinnost seznámit se s účinnými právními předpisy. Doporučujeme také konzultaci s Vaší účetní či daňovým poradcem.

6. O co se musím starat, pokud pronajímám prostřednictvím ForJoy

Je potřeba pravidelně aktualizovat kalendář rezervací, aby Vám zbytečně nechodily poptávky od zájemců na již obsazené termíny. Odmítáním požadavků na rezervace můžete odradit potenciální zákazníky. Doporučujeme na veškeré dotazy reagovat v co nejkratší době a případné rezervace potvrzovat co nejdříve, nejpozději do 24 hodin.

7. Jak přidat inzerát?

Vytvoření inzerátu je snadné. Portál byl navržen tak, aby veškeré úkony byly  pro uživatele přívětivé a intuitivní. Rovněž není nutné portál obsluhovat z notebooku nebo počítače, ale vystačíte si s chytrým mobilem nebo tabletem. Vytvoření a zveřejnění inzerátu je zdarma a bez skrytých poplatků. 

8. Jaké podmínky musí pozemek k pronájmu splňovat?

Pozemek, zahrada, les či parkovací místo k pronájmu by mělo být vhodné ke kempování. 

Při registraci si vyberete, zda je pozemek vhodný pro obytné vozy, karavany nebo stany. Obytné vozy a karavany potřebují více místa na otáčení a kvalitnější příjezdovou cestu. Pozemky slouží k rekreaci v okolí by měl být klid a příjemné prostředí k relaxaci. Ze zkušenosti víme, že úspěch mají ty nabídky, kde si majitel dal záležet na formě i obsahu inzerátu. Snažte se být při vytváření inzerátu pečliví a zvlášť si dejte záležet na vizuální podobě fotografií. Velice důležité je u pozemků důkladně popsat a nafotit příjezdovou cestu na pozemek.

9. Jak postupovat, pokud svůj pozemek chci pronajímat jen v určitém období?

Chápeme, že je třeba dělat údržbu, sekat trávu apod. Mohou nastat také situace, že chcete být na pozemku sami. Některé pozemky nejsou vhodné na celoroční využívání. Dny, kdy nechcete pozemek pronajímat lze jednoduše nastavit v kalendáři. Je velice důležité udržovat kalendář stále aktuální, aby nedocházelo ke zbytečnému rušení rezervací.

10. Jak probíhá předání pozemku?

Informace k předání pozemku dostane nájemce v okamžiku zaplacení rezervačního poplatku a schválení rezervace majitelem. Zároveň obdržíte kontaktní údaje na nájemce, s kterým se můžete spojit a dohodnout předání pozemku. Je možné si určit, zda je pozemek volně přístupný nebo ho chcete předávat osobně.

11. Jak probíhá vrácení pozemku?

Obdobně jako v případě způsobu předání, si jako majitel pozemku stanovujete i způsob a podmínky předání pozemku po skončení pobytu. Informace o podmínkách vrácení uvedete v inzerátu, případně nájemce informujete ještě před zahájením pobytu.

12. Jak probíhá hodnocení nájemce?

Klíčovou hodnotou, kterou na ForJoy.cz uznáváme a kterou se řídíme, je důvěryhodnost. Tato služba je pro radost a proto chceme, aby naši radost sdíleli i uživatelé portálu ForJoy.cz. Po ukončení pobytu budete vyzváni k ohodnocení uživatele, který si pronajal Váš pozemek. Nájemce, který si váš pozemek pronajal, bude také vyzván k udělení hodnocení. Pro získání dobrého hodnocení se snažte na všechny dotazy a požadavky zájemců reagovat věcně a bez zbytečného prodlení, to vám pomůže k tomu získat maximální profit z vašeho pozemku, spokojenost zákazníků a dobré hodnocení.

13. Co dělat, pokud musím odstoupit od již schválené rezervace?

Jedná se o velmi nepříjemnou situaci pro všechny strany. Zrušení již potvrzené rezervace je dle obchodních podmínek zpoplatněno. Částku ve výši rezervačního poplatku provozovatel portálu vrátí nájemci a následně dojde k fakturaci této částky majiteli pozemku. Proto bychom Vás rádi požádali, abyste se těmto situacím snažili předejít.

14. Mohou zde inzerovat kempy?

Ano, služby portálu ForJoy.cz můžou využívat vedle soukromých vlastníků pozemků i komerční subjekty jako jsou například i provozovatelé kempů.

15. Jak je to s DPH?

Veškeré uvedené ceny na našem portále jsou vždy včetně DPH.

16. Proč nepůjčovat na vlastní pěst?

Soukromá inzerce, která má být účinná, pro Vás bude znamenat vynaložení nemalého úsilí a finančních prostředků. Internetový portál ForJoy.cz Vám zajistí cílenou efektivní propagaci na webu a sociálních sítích, díky tomu oslovíte více potenciálních zákazníků. 

17. Za kolik bych mohl pronajímat?

Cena pronájmu je individuální a na Vašem zvážení. Cena by měla být reálná, zohledňovat lokalitu a atraktivitu místa a okolí. Nepřiměřená cena může odradit spoustu potenciálních zákazníků. Cenu pronájmu můžete kdykoli operativně měnit s přihlédnutím na poptávku.

18. Jaké parametry pronájmu mohu v inzerátu nastavovat?

U inzerátu lze individuálně nastavit cenu pro obytný vůz, karavan, stan, cenu za osobu v případě další služby. Podle potřeby lze zadat časové období, kdy nechcete pozemek pronajímat. Můžete také nastavit minimální délku trvání pobytu. 

19. Jak udělat moji nabídku atraktivní a žádanou?

Velmi důležité je mít u nabídky pozemku co nejhezčí fotky. Z vlastní zkušenosti víme, že kvalitní fotky prodávají. V případě, že budete potřebovat s focením a vytvořením inzerátu pomoci, můžete se na nás obrátit a individuálně se domluvíme. Větší poptávka je po pozemcích v turisticky atraktivních lokalitách s vybavením pro stání karavanu a kvalitní příjezdovou komunikací. Tyto přednosti nezapomeňte vyplnit při zadání inzerátu. Velkou výhodou je rychlá reakce na dotazy zájemců. Důležité je pravidelně aktualizovat kalendář dostupnosti, ať nepřicházíte o poptávky.

20. Je nutné mít na pronajímaném pozemku WC?

Mít na pozemku WC je určitě výhoda, můžete pak účtovat větší částky za pronájem. Pokud WC na pozemku nemáte nemusí to být zásadní problém. Většina obytných vozů a přívěsů má vestavěné chemické kazetové WC, které vydrží obvykle 2 - 4  dny dle používání. Po naplnění je nutné WC vyprázdnit, což nelze dělat na pozemku. Karavanisti vědí, jak postupovat a většinou využívají služeb benzinových pump. Karavanisté budou určitě rádi, pokud budou moci WC vyprázdnit na Vašem pozemku do kanalizace. Pokud máte čističku odpadních vod, lze od karavanistů vyžádat používání zelené chemie, což nenaruší funkci Vaší čističky. Je dobré, aby u výlevky byl zdroj užitkové pro vypláchnutí kazety po jejím vyprázdnění. Do popisu pozemku doporučujeme upřesnit možnosti vylévání WC do kanalizace (zda lze používat běžnou chemii nebo pouze tu zelenou - ekologicky odbouratelnou). Pokud vylévání WC zakážete určitě se podívejte po okolí kde lze toto řešit (např benzínové pumpy). Pokud chcete zpřístupnit pozemek také pro stanování, je dobré zabezpečit pro hosty mobilní toaletu nebo tzv. kadibudku.

21. Chci pronajímat svůj pozemek, potřebuji souhlas souseda?

Souhlas sousedů nepotřebujete. Svůj pozemek můžete pronajímat. V rámci dobrých vztahů je určitě vhodné jim to oznámit. Nemusíte se ničeho obávat, karavanisti jsou slušní lidé, kteří hledají v přírodě klid a relaxaci. Po pobytu se budete vzájemně hodnotit.

22. Mohu svůj pozemek pronajímat, když nejsem podnikatel ani živnostník?

Pokud se nejedná o ubytovací služby (stravování, úklid atd.), na které je potřeba živnostenské oprávnění, ale jedná se pouze o nájem (přenechání pozemku k dočasnému užívání) živnostenské oprávnění není potřeba. Doporučujeme to pro jistotu konzultovat s příslušným správním orgánem.

23. Jak je to s odváděním poplatků za pobyt obci nebo městu?

Povinnost platit tyto poplatky vždy doporučujeme ověřit u příslušného obecního úřadu.

24. Co znamená pojem šedá voda?

Šedá voda je odpadní voda, která vzniká při sprchování, mytí rukou a nádobí. Jedná se o použitou, mírně znečištěnou vodu, která může obsahuje příměsi mycích prostředků. Obytné vozy maji na tuto vodu speciální nádrže u obytných přívěsů bývá obvykle nádrž přenosná. Nejlepším řešením je tuto vodu vypouštět do kanalizace. Pokud to není možné,  doporučujeme určit na okraji pozemku místo, kam umožníte šedou vodu vypouštět. Lidé v karavanech nepoužívají chemické nebo jiné toxické prostředky, které by škodily přírodě a způsobily by vyléváním ekologické škody. Do popisu pozemku vždy upřesněte, zda lze vylévat šedou vodu a kde. Pokud vylévání šedé vody zakážete upřesněte alespoň, kde je nejbližší kanál, či jiné vhodné místo. 

25. Jak by měl vypadat příjezd na pozemek? 

Příjezd na Váš pozemek by měl být přizpůsoben a udržován průjezdu obytných vozů a přívěsů s přihlédnutím k jejich větším rozměrům. Obytný vůz může být vysoký až 3,2 m a široký 2,5 m. Věnujte pozornost tomu, aby do příjezdové cesty zbytečně nevyčnívaly větve a jiné překážky, které by mohly poškrábat nebo jinak poškodit projíždějící vozy. Myslete na to, že nepříznivé počasí dokáže zkomplikovat příjezd nebo odjezd. Prudké nájezdy nebo výmoly mohou vašim hostům také komplikovat příjezd. Doporučujeme příjezdové cesty pravidelně udržovat a posypat štěrkem. 

26. Jak by mělo vypadat karavanové stání na nabízeném pozemku?

Nejlepší je mít na pozemku rovné místo se zpevněnou plochou. Pokud to lze zajistit zvětšíte tím atraktivitu vašeho pozemku a zájem o něj.

27. Jak návštěvníkům usnadnit první kroky na vašem pozemku?

Je dobré nájemníkům předat co nejvíce potřebných informací k pronájmu vašeho pozemku. Je dobré, když budete mít připravený jednoduchý manuál, kde budou uvedeny základní podmínky pobytu a informace jako je například možnost vylévání šedé vody, či obsahu WC, možnosti doplnění vody, nebo vyhození odpadků.

Chci si pronajmout pozemek - Co zajímá zájemce o pronájem

1. Co a kdy budu platit?

Po odeslání závazné rezervace Vám bude na účtu (kartě) blokovaná částka ve výši rezervačního poplatku, který obvykle činí 15% z celkové ceny pronájmu. Po potvrzení rezervace majitelem pozemku Vám tato částka bude z účtu odečtena a následně obdržíte kontakt na majitele pozemku. V případě nepotvrzení rezervace nebude částka účtována. 

Detailní informace k dalším platbám se domlouvají přímo s majitelem pozemku po předání vzájemných kontaktů. 

2. Jaké jsou možnosti plateb?

Rezervační poplatek budete platit online platební kartou přes náš portál. Další platby jako například záloha bude hrazena individuálně po domluvě přímo s majitelem pozemku na účet nebo v hotovosti.

3. Proč vybírat místo ke kempování přes ForJoy?

 • pestrý výběr zajímavých míst pro váš výlet nebo dovolenou
 • výběru pozemků dle možností využití (obytný vůz, přívěs nebo stan) 
 • možnost výběru dle lokality kdekoliv v ČR
 • možnost výběru místa dle Vašich preferencí (voda, zvíře atd)

4. Převzetí

Po zaplacení rezervačního poplatku a schválení rezervace majitelem obdržíte kontaktní údaje na majitele, s kterým se můžete spojit a dohodnout předání pozemku. Pozemek může být volně přístupný nebo Vám ho předávat majitel osobně.

5. Předání – vrácení

Informace k vrácení pozemku jsou uvedeny v inzerátu, případně Vám je majitel upřesní při předání. Pozemek je vždy nutné uvést do původního stavu dle pravidel stanovených majitelem.

6. Jak probíhá hodnocení pronájmu

Klíčovou hodnotou, kterou na ForJoy.cz uznáváme a kterou se řídíme, je důvěryhodnost. Tato služba je pro radost a proto chceme, aby naši radost sdíleli i uživatelé portálu ForJoy.cz. Po skončení pronájmu budete vyzváni k ohodnocení pronajatého místa a pomůžete tak i jiným zájemcům užít si dovolenou nebo výlet v dané lokalitě. Majitel, který vám pozemek pronajal, bude také vyzván k udělení hodnocení. Pro získání dobrého hodnocení se snažte na pronajatém místě chovat slušně, ohleduplně vůči okolí a respektujte podmínky majitele. 

7. Co dělat pokud dojde k znečištění, poškození pronajaté věci nebo jiné nehodě?

Pokud dojde k nějaké nehodě, kontaktujte bez zbytečného prodlení majitele a popište mu vzniklou situaci. Ve vzájemné koordinaci předejdete dalším případným škodám nebo potenciálním sporům a minimalizaci následných škod.

8. Co dělat, pokud musím svoji rezervaci stornovat?

V případě, že nemůžete v plánovaný termín odjet se pokuste domluvit s majitelem na náhradním termínů popřípadě vrácení zálohy nebo její části dle storno podmínek majitele. Rezervační poplatek, který pokrývá náklady na zprostředkování je nevratný.

9. Jak rychle mi majitel pozemku potvrdí rezervaci

Majitel pozemku je o Vaší rezervaci informován e-mailovou zprávou. Rezervaci se bude snažit potvrdit co nejdříve, nejpozději do 24 hodin, ze zkušeností však víme, že to trvá výrazně kratší dobu.