Tip na zastávku: Louis de Funès a jeho filmová auta v unikátním muzeu automobilů

Tip na zastávku: Louis de Funès a jeho filmová auta v unikátním muzeu automobilů - Forjoy

Cesta do Španělska a nebo k středozemnímu pobřeží Francie může být dlouhá a tak možná nezaškodí řídit se známým heslem „I cesta může být cíl“ a udělat si během ní zastávku.

Jedna příležitost je nyní hned kousek za francouzsko-německou hranicí, kdy se německá A5 mění na francouzskou A36Národní automobilové muzeum v Mylhúzách (Mulhouse) bude od dubna 2023 po sedm měsíců vystavovat vozidla, která byla použita ve filmech se známým hercem Louise de Funèsem.  Mimo běžnou nabídku muzea tak bude k vidění navíc i sedmnáct aut, které si zahrály v jeho filmech.

A dobrá zpráva, na parkovišti u muzea je možné zaparkovat s obytným autem a nebo využít možnosti blízkého kempu.

O výstavě En vadrouille avec Louis de Funès

Výstava sleduje období od 60. do 80. let 20. století v chronologickém pořadí, přičemž se zaměřuje na automobily použité v jednotlivých filmech: Smolař (Le Corniaud), sérii Četníků (Les Gendarmes) , řada o Fantomasovi , Senzační prázdniny (Les Grandes vacances) , Piti Piti Pa (L’Homme orchestre) a Rabín Jákob (Rabbi Jacob). Kolem těchto nepřehlédnutelných exponátů jsou pak vystaveny i filmové plakáty, fotografie z natáčení, a předměty, jako je originální klobouk rabína Jacoba, oblečení odkazující na filmy nebo dioramata představující některé z nejslavnějších scén Louise de Funèse za volantem.

Výstava má i tematické části věnované například kaskadérovy Rémy Julienne či autům, ve kterých Louise de Funèse běžně jezdil, podívat se tak lze i na osvědčení o registraci jeho vozu Renault .

Mimo tuto specializovanou sbírku jsou v muzeu k vidění mnohé další automobily, například i naše Tatry. Na své si přijdou děti, některé části muzea jsou interaktivní. Na ploše o rozloze 20 000 m² je rozmístěno více než 400 automobilů (samotná sbírka má kolem 500 vozidel), z toho kolem sto vozů Bugatti a dále skvosty jako Bentey, Hispano-Suiza, Maybach, Rolls- Royce……Jedná se o největší automobilové muzeum na světě.

Auta a historie

Historie francouzské kinematografie je úzce spjata s dopravou. Vždyť úplně první film promítaný bratry Lumièrovými byl vjezd vlaku do stanice La Ciotat. V 60. letech 20. století se pak automobil stal pro mnoho Francouzů symbolem svobody a prosperity. Vlastnictví vozu se stalo v tomto období běžné, počet aut stoupo z 6,7 milionu v roce 1960 během pouhých deseti let na dvojnásobek, tedy na 13,7 milionu vozidel. Oblíbený komiksový herec Francouzů nebyl velkým automobilovým nadšencem a raději jezdil ve skromné ​​Renaultu R6 než v Jaguaru. Automobily jsou ale. nezbytnou součástí jeho známých filmů, zejména následující dva modely:

Kachna – Citroën 2CV

Ameriku „postavil na kola“ Ford T, Velkou Británii Mini, západní Německo VW Brouk, východní Německo Trabant, Itálii Fiat 500 a ve Francii tuto práci odvedl Citroën 2CV. První funkční prototypy v počtu 250 kusů byly vyrobeny v roce 1939. Většina z nich však byla zničena, aby se nedostala do rukou Němcům po okupaci Francie. Sériově vyráběný Citroën 2CV byl veřejně představen na autosalónu v Paříži roku 1948. O vůz byl obrovský zájem, zájemci na něj museli čekat až 2 roky. Od roku 1952 se vozy začaly vyvážet, nejprve do Nizozemska. Do roku 1968 bylo prodáno 2 a půl milionu kusů. O nadčasové koncepci svědčí skutečnost, že zásadnější změnou prošel model až v sedmdesátých letech 20. století. Celkově bylo vyrobeno přes 5 milionů kusů. Oficiálně byla výroba ukončena v roce 1990. [zdroj: wiki]

V sérii o četnících je toto vozidloz ale nepřehlédnutelné:


Bohyně – Citroën DS

Tento ikonický automobil najdeme v největších hitech De Funèse, tedy v sérii Fantomas. Osobně je pro mne nezapomenutelná scéna, kdy Fantomas s autem vzlétne – to mne jako dítě fascinovalo. DS také hraje zásadní roli v Rabbi Jacob 

Vůz byl vyráběn v letech 1955 až 1975 v mnoha provedeních. Představen byl na autosalonu v Paříži v roce 1955. a celkem bylo vyrobeno 1 455 746 vozů. Vůz byl na svou dobu inovativní a dvacet let se nenašel žádný konkurent. Nejdůležitějším z nových řešení byl revoluční způsob odpružení. [zdroj: wiki]


Muzeum – praktické informace

Stránky muzea Musée National de l’Automobile : https://www.musee-automobile.fr/en/
Stránky programu: https://www.musee-automobile.fr/en/agenda-of-events/event-in-your-museum/?event=35468931

Vstupné:

  • 18 € pro dospělé
  • 14 € pro studenty, osoby se zdravotním postižením, uchazeče o zaměstnání a učitele
  • 10 € pro děti 4- 17 let
  • Zdarma pro děti do 4 let.
  • 48 € rodinné vstupné 2+2

Muzeum je otevřeno po celý rok, každý den od 10 do 18 hodin. Na návštěvu muzea si vyhraďte několik hodin, minimum budou dvě.

Kde zaparkovat v obytném voze?

Obytné vozy mohou parkovat na velkém parkovišti u muzea. Sazba je 2€ za hodinu přes den, noční stání stojí 10 €, parkoviště je oplocené a pod kamerami.

Na noc se doporučuje kemp  Camping municipal de l’Ill  poblíž centra města, v blízkosti je i tramvaj a k muzeuu. Ceník mimo sezóna/sezóna:

  • místo 5,3€ / 6,30 €
  • osoba od 13 let: 5,30 € / 6,30 €
  • dítě do 12 let: 3,10 € / 4,10 €
  • přípojka 10A: 6,60 €

Rodina 2+2 zde tedy nechá za jednu noc částku do cca 35 €. Pokud si budete chtít provést jen servis, je to možné za poplatek 6 €.

Průvodce výstavou

Na stránkách muzea je k dispozici i průvodce výstavou ve formě tiskové sady. Níže si jej můžete stáhnout jak v původní podobě ve francouzštině, tak i přeložené do češtiny pomocí automatického překladače. Není to sice dokonalý překlad, ale není špatný a pokud francouzštinu neovládáte, umožní lépe porozumět výstavě i exponátům a dozvědět se také zajímavosti z natáčení i o jednotlivých exemplářích.

Váš prohlížeč nepodporuje zobrazní PDF souborů. Stáhnout soubor

Váš prohlížeč nepodporuje zobrazní PDF souborů. Stáhnout soubor

Zdroj: Camping.Car Magazine: Louis de Funès s’invite au musée national de l’Automobile

Úvodní obrázek: upravený plakát výstavy

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu