Na jihu Rakouska s korutanskou kartou – aneb co dělat a vidět v okolí Ferlachu

Na jihu Rakouska s korutanskou kartou – aneb co dělat a vidět v okolí Ferlachu - Forjoy

Ferlach je nejjižnější město v Rakousku a žije zde něco málo přes 7.000 obyvatel. I přes to je ale poměrně turistiky zajímavé a jako takové i cílem výletníků, včetně těch v obytných vozech.

Pro ně je zde připraveno jednoduché a levné karavanové stání blíže popsané v příspěvku Ferlach – karavanové stání před průsmykem Loibl.

Co zde dělat a vidět

Obec Ferlach je turisticky docela atraktivní a spolu v kombinaci s korutanskou kartou nabízí plnohodnotný program na více dnů. Mezi místní zajímavosti patří:

  • zámek Ferlach, který slouží jako muzeum výroby pušek a lovu
  • druhé největší technické muzeum v Rakousku – Historama. Na ploše téměř 5000 m² jsou k vidění historická auta, nákladní auta, hasičské sbory, tramvaje, autobusy a je možnost projet se parním vlakem
  • rokle Tscheppasschlucht s výlety do okolí
  • Muzeum včel a medu
  • městský farní kostel sv. Martina z let 1969/70 nedaleko náměstí
  • a samozřejmě je možné vyjet i do průsmyku Loibl.

Jen vstupné do výše uvedených míst stojí pro dospělou osobu €39 – s korutanskou kartou je vstup do každého místa jednou denně zdarma. Takže i tady, stejně jako jinde, je tahle karta dobrá volba a ušetří zajímavou částku na vstupném.

Rokle Tscheppasschlucht

Otevírá se v 8:30, vstup je několik kilometrů od Ferlachu. Je to možné dojít a nebo přijet vozem, parkoviště blíže vstupu je poměrně rozsáhlé – a ráno prázdné. Vyplatí se přivstat a být zde hned zrána, mimo prázdného parkoviště budete v rokli sami. Za stání se platí €2 za den, platba probíhá vhozením mince do automatu při odjezdu, zvedna se pak odjezdová závora.

Z parkoviště se sestoupí dolů a jde se údolím potoka proti jeho proudu. Po projití vstupní bránou se pak pokračuje do vlastní rokle – ta je zpočátku docela rovná, teprve později se zužuje a stoupá:

Ke konci se pak větví, je možné se vydat na několik různých tras. Ty vedou vysoko do kopců a nebo naopak umožní jen prohlídku vodopádů a návrat na parkoviště. Ze vzdálenějších míst pak zajišťují odvoz zpět k parkovišti bezplatně místní autobusy (pro držitele korutanské karty), ale jezdí až od cca 13 hodin.

Výhodou cest je jejich poloha v rokli a ve stínu stromů, takže i v horkém létě je zde o poznání příjemněji než jinde, navíc voda a vodní tříšť vytváří příznivé mikroklima. Na návštěvu je třeba vyhradit si minimálně dvě hodiny a v případě delšího výletu i celý den. Občerstvení na trase moc není, spíše až v cíli jednotlivých cest.

Autor: Martin Štrimpfl 

Vydělávejte pronájmem svého karavanu