Lienz Zettersfeld – sjezdovky kousek od centra Východního Tyrolska

Lienz Zettersfeld – sjezdovky kousek od centra Východního Tyrolska - Forjoy

Město Lienz leží na soutoku řek Isel a Drau a je hospodářským i kulturním centrem Východního Tyrolska a má téměř 12 tisíc stálých obyvatel. Mimo řady historických památek zde lze najít i zajímavost lyžařskou. Prakticky hned ve městě leží dvě spodní stanice lanovek, které míří do dvou lyžařských oblastí přímo nad městem. Samozřejmě tyto stanice nejsou přímo ve středu, ale na okraji města.

První areál, Hochstein, je menší a sportovněji laděny, navíc v době naší návštěvy byl díky sněhovým podmínkám jen v omezeném provozu. My tedy zamířili do druhého, většího a rozmanitějšíh Zettersfeldu.

Tip : seznam dalších míst a souhrn všech informací týkajících se zimy a výjezdů s obytným autem naleznete na souhrnné stránce zde, a to včetně přehledné mapky jednotlivých lokací.

Příjezd

Příjezd do města není komplikovaný, ve směru z ČR začíná příjezd na dálnici A10 u Spittalu, sjíždí se směrem na Mollbrucke a pokračuje po hlavní silnici č. B100. Ta je zpočátku poměrně rychlá a rovná, teprve v Greifenburgu přibývají zatáčky, nicméně celá vede udolím řeky Drau. Komplikace tak nelze čekat. Spodní stanice lanovky leží již na úbočí svahu, ale stoupání je mírné a jste pořád ve městě.

V samotném městě je plná vybavenost, tedy dostatek čerpacích stanic, McDonald, bazén, obchody a dokonce zde lze najít i čerpací stanici na LPG – je ovšem otevřena jen v pracovní dny – https://www.schedl.at/kontakt.html.

Stání přes noc

Na začátek snad jen upozornění. V Tyrolsku je obecně zakázané spaní přes noc v obytných vozidlech a mimo vyhrazené plochy při turistických pobytech. Na místo přijíždíme až později večer, snažíme se na sebe nijak zvlášť neupozorňovat (nicméně přední půl kabát nasazujeme) a ráno odcházíme lyžovat, zatím nám to vždy prošlo.

Přímo na parkovišti spodní stanice lanovky je zákaz nočního stání. Nicméně i přes noc zde auta stála, my však nechtěly pokoušet štěstí. Stačilo krátké prohlédnutí mapy a dobré místo bez zákazu bylo kousek odsud, u sportovního hřiště. Příjezd je sice po užší cestě, ale ani větší obytka by zde neměla mít problém projet, vlastní místo na stání je dostatečně velké a navíc klidné, od silnice je poměrně vzdálené a navíc oddělené komerční zástavbou. Plocha je i v rovině, odpadá tedy hledání roviny či nějaké nastavování auta. Spali jsme zde sami.  

Noc byla klidná, ráno jsme pak přejeli k parkovišti přímo u lanovky, vzhledem k počasí zde ostatně moc nových aut neparkovalo. Je to jen kousek. Najít místo na stání bylo snadné. Parkoviště u dolní stanice je dost prostorné, navíc lze parkovat i na další ploše umístněné při vjezdu na parkoviště a nebo nahoře, na ploše v zatáčce hlavní silnice.

Polohu střediska v kontextu Rakouska i místa, která jsme využili pro přenocování i parkování u lanovky zachycují tyto mapky. Rád bych ale poprosil, aby tato místa nebyla vkládána na P4N. Ne všichni se umí na takových místech chovat a důsledkem takového vložení je pak zpravidla jen zákazová značka na daném místě.

Dojmy ze střediska aneb jak se zde lyžuje

Nahoru do areálu se lze dostat kabinkou. Obsluha nás hned ráno varovala, že v provozu je jen jedna sedačka v nižší části areálu a sjezdovka kolem ní, dále jedna poma a to je vše. Moc nám to nevadilo, podobné počasí panovalo stejně všude kolem v rozsahu cca 100-150km, takže na výběr moc nebylo. Vícedenní skipas platil i zde.A proč nebyla většina areálu v provozu? Dost sněžilo a výše i dost foukalo.

O to však bylo lyžování zábavnější. Sjezdovky byly pokryty vysokou vrstvou nového čerstvého sněhu a tak si šlo užít freeridový sjezd i na sjezdovce. Obsazenost areálu byla díky těmto podmínkám velmi nízká, prakticky všechny lyžaře šlo spočítat na prstech obou ruk, včetně nás. Převažovali Češi. Během dne se připadalo pár lidí z chat ve středisku, ale i tak asi počet lidí na svazích nepřekročil číslovku 20.

Malý počet ostatních návštěvníku znamenal, že jsme při lyžování měli pocit prázdného areálu a samoty, nikde nikdo. K tomu sjezdy často hlubokým sjezdem. Bylo to únavné, studené a krásné. Nemohli jsme sice prozkoumat celý areál, ale i z toho málo bylo poznat, že při normálním či slunném počasí má co nabídnout a určitě se sem ještě někdy vrátíme. Ostatně mapka arálu vypadá slibně:

Kam po lyžování?

Nejbližší krytý bazén je v samotném městě Lienzi. Dvouhodinový vstup, včetně jednoho venkovního bazénu (s nádherným výhledem na okolní hory) stojí dospělého 7,30 €, pro mládež 4,70 €, dítě platí 3,60 €. Maximální denní cena je pak 12, resp. 8,40 a 6 €.

Parkoviště u koupaliště je poměrně rozsáhlé a najít zde místo nebyl nikdy problém. Nicméně noční stání obytných aut je zde zakázáno – nakolik je vymáháno jsem nezkoumal, neboť spát přímo ve městě mne nikdy moc nelákalo. Pro letní sezonu je možné využít místní kemp.

Důležité informace v kostce

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu