Karta ACSI 2024 pro kempaře – co se mění?

Karta ACSI 2024 pro kempaře – co se mění? - Forjoy

Některé změny jsou patrné na první pohled. Na kartu pro rok 2024 přibyl QR kód a číslo, především se ale rozšířil počet cenových hladin – přibyly hned dvě a to 25 a 27 €.

A opět podražila samotná karta, klasické vydaní ve formě dvou knížek a s aplikací již nyní stojí 25,94 € a poštovné do ČR pak 7,25 €, celkově tak přijde na 33,19 €, tj. cca 820 Kč.

Minulý rok stála tato kombinace celkem jen 27,44 €, tj. 670 Kč. A o rok dříve 18,70 € tedy cca 470 Kč. Karta tedy za pár let zdražila na dvojnásobek. Ušetřit lze nekoupením aplikace (lze stále využít online vyhledávač, podmínkou je jen připojení k internetu) – ušetřit lze z dříve uvedených cen 3,99 €, tj. cca 99 Kč.

I když tomu zdražení se lze vyhnout. V nabídce je nově digitální podoba karty (CampingCardASCI Digital), která stojí 17,95 € a pochopitelně ušetříte za poštovné. K vyhledání kempu můžete stále použít bezplatný vyhledávač kempů na internetu a nebo si za 3,99 € koupit aplikaci.

Tato digitální kombinace vás tak přijde na částku v rozmezí 17,95 až 21,94 €, tedy v přepočtu na 450- 540 Kč. K samotné kartě, byť v digitální podobě, a tedy i ke slevám, se tak jde dostat levněji než kdysi.

Nabídka – počet kempů

Slevová karta aktuálně nabízí celkem 2.996 (2,997?kempů, kde ji lze využít. Zde je nutné připomenout, že v doposud rekordním roce 2020 se nabídka přehoupla přes číslovku 3.400 – jen od té doby klesá a klesá. Byť je nově o pár kempů bohatší než minulý rok. Citelně ale ubývá zejména levnějších kempů, jak je ostatně vidět i z této unikátní srovnávací tabulky:

Co se týče počtu zařízení akceptujících kartu, je možné, že jejich počet během roku stoupne o pár desítek až stovek podobně jako v předešlých letech.

V roce 2021 činila průměrná cena kempů v nabídce cca 17,50 , v roce 2022 stoupla na 18,20 € , pro rok 2023 činila 19,70 € a nyní, v roce 2024, činí 21,00 €. Meziročně tak podražila o 6,5%.

V paušální ceně nejsou turistické daně, stejně jako enviromentální příplatky, různé eko-taxy a podobně – ty sice nejdou přímo kempu, platí se totiž místním úřadům, ale i tyto příplatky rostou a výsledná cena je ve skutečnosti mnohdy vyšší než inzerovaných €23. S tím je nutno při používání karty počítat.

Nadšeným kempařům, kteří cestují zejména mimo klasickou letní sezónu, je karta ACSI asi dobře známa. Nabízí možnost strávit mimo sezónu noc v kempu za paušální cenu, která je obvykle citelně nižší než by plynulo z ceníku daného kempu pro dané období. Paušální cena se pro rok 2024 pohybuje v intervalu od €13 do €27 (kemp si zvolí, do které hladiny patří) a dostanete za ni:

Co je to ACSI karta?

  • místo na obytné vozidlo nebo stan s autem,
  • pobyt pro dvě dospělé osoby,
    • plus až tři děti do věku 5 let (jen ve vybraných kempech, v roce 2022 jich bylo 410, v roce 2023 už jen 374)
  • přípojku elektřiny buď omezenou na 6A a (nebo) spotřebu 4kWh denně
  • jednu teplou sprcha na (dospělou) osobu a den
  • pobyt pro psa (pokud jsou v daném kempu povoleni, navíc záleží na dalších podmínkách, dobré si ověřit přímo u vybraného kempu)
  • zahrnuty nejsou turistické daně a různé eko příplatky, popřípadě rezervační poplatky.

Katalog kempů má podobu dvou knížek, každá popisuje kempy v určité části Evropy. Knížky jsou k dispozici v několika jazycích, nám nejbližší je buď anglická a nebo německá jazyková verze. Součástí tohoto balíčku je i karta, která slouží právě k uplatnění slevy ve vybraném kempu. Platná je po celý kalendářní rok – ale to, kdy ji lze v kempu uplatnit, si určuje každý kemp sám. Tato informace je dostupná v katalogu i ve vyhledávači na internetu. Zpravidla se jedná o období před půlkou června a poté od poloviny září, mimo některé svátky. V létě o prázdninách ji tedy moc nevyužijete, hodí se především pro cestovatele mimosezonní.

Tištěné katalogy jsou za příplatek doplněny i o aplikaci pro mobilní telefony.

Kde kartu získat?

Objednat lze přímo na stránkách karty: https://webshop.acsi.eu/en/campingcard-acsi.html. Jak již bylo zmíněno v úvodu, lze získat kartu v dosavadní klasické podobě, tedy dvě knížky s přehledem kempů a samotnou kartu. Na výběr je hned z několika jazykových mutací, mimo běžné angličtiny a němčiny je k dispozici i francouzská, španělská, švédská, dánská i nizozemská jazyková mutace.

Cena pro rok 2024 je v základu 25,94 € za katalogy a kartu, za mobilní aplikaci se připlácí 3, 99 € a poštovné vzrostlo na 7,25 € – mobilní aplikace ale není povinná. Lze ušetřit buď zavázáním se k pravidelnému odběru (pak cena klesá na 21,94 €, nebo se můžete za 5,95 € ročního poplatku stát členy ACSI klubu a mít tuto položku už za 20,94 €)

V tuzemských obchodech lze získat katalogy a kartu, tedy bez mobilní aplikace, za cenu od cca 490 Kč plus poštovné (nabízí se i průvodce stáními pro karavany za 540 Kč ). Je to tedy výhodnější než objednávat přímo u ASCI

Naopak výhodnější je si v obchodě ACSI nyní pořídit digitální podobu karty, nabízí se za příznivou částku 17,95 € (cca 450 Kč) . Zvážit lze i kombo, které obsahuje mobilní aplikaci navíc spolu s přehledem karavanových stání, za 23,95 € (cca 590 Kč). Tato digitální karta je novinkou pro rok 2024 a více se jí věnuje toto video:

Vyplatí se karta?

Z předchozích řádků by se mohlo zdát, že pořízení karty není výhodné. Není to až tak pravda. I když zamrzí pokles nabídky ve všech nižších hladinách i přidání dvou nových, je třeba si uvědomit, že zdražily i běžné ceníky kempů. Pobyt s kartou tak bude výhodnější než bez ní, při nejhorším to bude v pár případech zcela srovnatelné. Samotné sdružení ACSI uvádí, že se karta vyplatí již od čtyř nocí. Jen zkrátka v tomto roce musí zájemci opět sáhnout hlouběji do kapsy jak při pořízení karty, tak i při jejím používání.

titulní obrázek: zdroj

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu