Karavanem za tulipány – Keukenhof 2024

Karavanem za tulipány – Keukenhof 2024 - Forjoy

Za necelý měsíc se otevřou brány nejrozsáhlejšího květinového parku v Evropě. Stane se tak 21.března a park bude otevřen více jak sedm týdnů. s poslední návštěvou v neděli 12. května. Výstava bývá cílem mnoha karavanistů, takže následující příspěvek podává informace nejen o výstavě, ale i možnostech parkovaní a nocování v okolí. A také o dalších akcích v Nizozemí, včetně prázdninového přehledu.

Keukenhof – 75 let

Letos se celý areál otevře po pětasedmdesáté (75x). Vše začalo ve druhé polovině 19. století. Do té doby byl současný areál Keukenhof malou zahradou pro pěstování bylinek pro kuchyni přilehlého zámku (nebo honosného domu) Keukenhof. Postupně ale byla bylinková zahrada přetvořena na krajinnou zahradu podle anglického vzoru Poprvé se zde pak výstava konala v roce 1949 z iniciativy deseti pěstitelů cibulek. HIstorie Keukenhofu jako akce cílené na široké publikum začala naplno v roce 1950 a postupně se stal celosvětovým fonoménem, jeho ohlas překonal hranice Nizozemí. Zahrada je zpřístupněna vždy na jaře na zhruba osm týdnů. V roce 2024 bude výstava otevřena od čtvrtka 21. března, každý den od osmé hodiny ranní do půl osmé večer. O výstavě si lze přečíst i na české wikipedii zde, oficiální stránky výstavy: https://keukenhof.nl/en/.

Vstupné a parkovné

Lístky je možné koupit online na adrese https://tickets.keukenhof.nl/en-US/tickets . Vstup vyjde jednotlivce na 19,50 €, dítě 4-17 let staré na 9 €. Popřípadě si je možné koupit permanentku za 50 € pro dospělého a 17,50 € pro dítě – pak není počet vstupů omezen.

Parkování je zpoplatněné a lístek na něj lze také koupit online. Běžná osobní auta zaplatí €. Obytné vozy (auta nad 5m délky) pak 10€. Parkoviště se zavírá v 19:30 a všechna vozidla jej musí opustit. Přenocování zde tedy není možné. V okolí jsou ale kempy, stellplatzy a stání na farmách.

Přenocování

Jak již bilo zmíněno, přímo na parkovišti zahrad nelze přespat. Nejbližší parkovací místo pro obytná auta u Keukenhofu je „Camperplaats „Het Groene Hart“, popřípadě stejné místo v aplikaci P4N. Cena za noc je zde 16 €, za elektřinu se připlácí 3€, možnost provedení servisu. Počet míst je 26. Na kole je to ke Keukenhofu 9km a cesta vám vezme cca 30 minut.

Přespat lze i na stáních blíže k moři, například zde a zde, cena se pohybuje mezi 21 – 28 €, v obou případěch se připlácí za elektřinu. Opět počítejte s cca 9km jízdou na kole a půlhodinou na jízdu

Nejbližším kempem je asi Molenzicht (https://camping-molenzicht.nl/), za noc zde rodina 2+2 v obytné voze nechá necelých 30 €. Bez elekřiny.

Tip

Do Nizozemí jsme si s sebou vzali kola. Možnost stání jsme nalezli na farmě nedaleko zahrady Keukenhof, na místo jsem tedy dojeli na kole. Výhodou je úspora za parkovné, pěkná projížďka i vyhnutí se dopravnímu stresu při příjezdu na začátku otevírací doby i po uzavření areálu. A po cestě si lze prohlédnout další barevná pole.

Doprovodný program

V rámci výstavy se bude konat několik menších akcí. V pavilonu Oranje Nassau to bude postupně výstava tulipánů a hyacintů (21.3 -26.3), poté frézii a orchidejí (28.3-2.4) , růží (4.4-9.4), narcisů (11.4-16.4), alstromérií (18-23.4). gerber (25.4-30.4) a vše bude zakončeno přehlídkou karafiátů a letních květin (2.5-12.5).

Výstava orchidejí proběhne v pavilonu Beatrix od 21.3 do 12.5

Mimo to bude víkend 23.3-24.3 věnován holandské lidové hudbě, o týden později od 29.3 do 30.3 zde budou dny plné tradiční hudby, starých řemesel, krojů, sýrů a tulipánů., 20.4 proběhne květinový průvod z Noordwijku do Haarlemu a vše zakončí 11. až 12 .května klasická hudba, která bude znít mezi květinami.

Děti si přijdou na své 17.4 – to zde bude králiček Miffy, a poté 29.4 až 3.5 zde vystoupí Fein a Teun.

Květinový průvod

Květinový průvod se v sobotu 20. dubna vydá na 42 km dlouhou trasu z Noordwijku do Haarlemu. Pokud chcete navštívit Keukenhof během tohoto dne, buďte v parku před jedenáctou dopoledne. Poté bude řada silnic v okolí kvůli Květinovému průvodu uzavřena. Během těchto hodin nemůžete vjet ani opustit hlavní parkoviště Keukenhof. To platí jak pro veřejnou dopravu, tak pro osobní auta.

Více informací o Květinovém průvodu na  www.bloemencorso-bollenstreek.nl

A na závěr ješta pár fotografii různých květin, ostatně jsou jich tam miliony:

Výstava CamperExpo

Prakticky souběžně s českou výstavou ForCaravan probíhá v nizozemském Utrechtu podobně zaměřená výstava CamperExpo. Trvá tři dny, od 15 do 17. března. Ale soudě dle popisu půjde o mnohem skroměnší výstavu. Pokud by však někdo plánoval delší pobyt v Nizozemí ještě před otevřením zahrady Keukenhof, může to být zajímavá událost. Vstupné pro jednu osobu stojí 15€ na den. Bohužel noční stání s obytným vozidlem není povoleno, i když parkování přes den je zdarma. Více informací na https://camperexpo.nl/

Kalendář školních prázdnin a státních svátků v Nizozemsku

Přehled o státních svátcích i prázdninách si lze udělat z tohoto obrázku. Nizozemí je pro potřeby školství rozděleno na tři části a některé delší prázdniny, tedy obdoba našich jarní, letní a podzimní jsou v těchto částech v odlišných datech. V Nizozemí také není jednotná doba hlavní dovolené, ale pro jednotlivé regiony jsou stanoveny doporučené datumy. Vše je zachyceno přehledně na těchto kalendářích.

Tip: pokud máte zájem o přehled prázdnin a svátků v Polsku, Slovensku, Rakousku či Německu, naleznete je ve stejném stylu zde: Svátky, prázdniny a karavanistické výstavy v roce 2024

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu