Dvě zajímavé mapy pro cestovatele

Dvě zajímavé mapy pro cestovatele - Forjoy

Při cestování nezaškodí občas mrknou do map – a pokud jsou navíc specializované, tak mohou i výrazně pomoci. Níže jsou tipy na dvě takové mapy – jednu, pokud je chuť na něco místního, druhou, pokud chcete pozorovat noční oblohu.

TasteAtlas – Atlas chutí

I když jsou obytná vozidla vesměs vybavena obstojnou kuchyní, tak k cestování obytným vozem patří zpravidla i návštěva místní restaurace a ochutnávka lokálních jídlech. Ale jak se orientovat, které jídlo je typicky místní, popřípadě získat alespoň základní povědomí o jeho složení či očekávatelné chuti?

Na to nabízí odpověď webové stránky TasteAtlas (česky snad Atlas chutí). Stránky vznikly díky chorvatskému novináři a podnikateli Matiji Babići a jejich vývoj trval více jak tři roky. Na chodu stránek se aktuálně podílí malý tým 30 autorů, kteří tvoří obsah. Mimo receptů a složení jednotlivých tradičních jídel jsou zde doporučovány i místní restaurace nabízející vybraný pokrm, ale asi tím hlavní je přehledná mapa, kde si lze vyhledat lokální typická jídla. Hledání je intuitivní, zkrátka si vyhledáte příslušnou oblast a proberete se jednotlivými nabídkami.

Hledání tmy

Nalézt skutečně tmavá noční místa, tedy taková, kde výhled na oblohu není příliš ovlivněn umělým osvětlením, je čím dál tím těžší. V hledání pak mohou pomoci stránky Light Pollution Map – neboli Mapa světelného znečištění. Jak název napovídá, je to mapka toho, jak moc jsou daná místa zasažena světelným smogem.

V této souvislosti stojí za to připomenout, že i u nás máme oblasti tzv. tmavé oblohy. Najdeme je v Beskydech, Jizerských horách či na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Bližší popis jednotlivých oblastí je k nalezení na stránkách All4Camper, v článku Několik tipů na podzimní víkend v karavanu v klidu a tichu v České republice.

A malý tip na závěr – pro pozorování hvězdné oblohy lze využíti aplikaci Stellarium – zobrazuje názvy hvězd na noční obloze podle vaší polohy:

Úvodní obrázek: Ömer Haktan Bulut – Unsplash

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu