Zieleniec – lyžování i minerální koupele obytným vozem
17.01.2022
Zatím to tak vypadá, že tradiční lyžařské alpské země jako Itálii, Rakousko i Švýcarsko silně zachvátila kovidová represe a mánie všemožných opatření. Mám přirozenou nechuť účastnit se v míře vyšší než nezbytně nutné podobných taškařic a tak na jsem se rozhodl vypravit se na naše tradiční předvánoční lyžování někam jinam, s preferencí regionu, kde to tak vážně neberou. Volba padla na Polsko, kde je doslova kousek od hranic poměrně velký lyžařský resort Zieleniec – označení velký je nutné chápat v kontextu našem i polském.
Zieleniec
Zieleniec je vesnice ležící v Kladském údolí hned podél česko-polských hranic, snadno dosažitelná od hranic v Náchodě. Jízda z hraničního přechodu měří cca 23 km, posledních 8km pak vede po zasněžené silnici č. 389 do střediska, Je třeba počítat s cca 30-35 minutami jízdy dle aktuálních podmínek. My měli zasněženou a uklouzanou vozovku, ale s celoročními pneumatikami nebyl problém.
Historie letoviska sahá až do přelomu 19. a 20. století. Mikroklima v Zieleniec je v Polsku nejblíže podmínkám v Alpách a sníh je zde v průměru 150 dní v roce. Díky tomu poskytuje lyžařům a snowboardistům skvělé podmínky a milovníci sněhu zde naleznou 23 km sjezdovek, 29 lanovek a vleků, včetně 7 sedačkových lanovek. Lyžařská infrastruktura je zde tedy mimořádně bohatá a hřeben a okolní svahy jsou doslova poseté vleky a sjezdovkami.
Do střediska se lze dostat i české strany, při zaparkování u Masarykovy chaty lze do střediska dojet na lyžích.
Adresa střediska: https://zieleniec.pl/
Parkování obytného vozu
Uprostřed střediska je velkokapacitní parkoviště s možností stání 24h. Není zde žádná infrastruktura pro obytné vozy, pokud tedy nepočítám placené WC buňky otevřené během provozní doby a prolézačky pro děti. Ty jsou ovšem v zimě zapadané sněhem.
Dojem trochu kazí omladina, která zde do půlnoci dovádí se svými staršími BMW a Audinami na sněhu. Tedy pokud je parkoviště pokryté sněhem, což za naší návštěvy bylo. Motory docela hlasitě řvou a auta se smýkají po ploše. Jde si na to zvyknout, ale příjemné to není.
Stání je zdarma. Pokud svítí sluníčko, tak na parkoviště svítilo do cca 14:00, poté přeleze hřeben na druhou stranu a parkoviště je již ve stínu.
Tip na WC zdarma – u dolní stanice sedačky G1 (Gryglowka) je dostupné WC zdarma, otevřené jen během provozních hodin. Je to nejbližší bezplatné WC u hlavního parkoviště.
Lyžování
Ve středisku dominují modré sjezdovky, je zde i pár červených a jedna černá. Sjezdovky jsou spíše kratší – tedy do kilometru, ale spíše méně ovšem široké a přehledné. Středisko lze rozdělit na tři části – jižní, střední a severní. Jižní část pod Masarykovou chatou je od ostatních části poměrně oddělena – přejezd mezi ní a střední částí je možný po hřebení, kde je instalován pomocný vlek. Ten je ovšem mimo provoz a tak je to docela dlouhá „odrážečka“. Na zpáteční cestě pomáhá ve stoupacím úseku tažné lano, to je však v provozu pouze do 16 hodin. V jižní části jsou dvě sedačky a samozřejmě nespočet vleků, hlavní dráha je osvětlená i v noci.
Ve střední části jsou k nalezení hned tři sedačky a je to taková hlavní část střediska. Je zde i nejnovější vyhřívaná 6sedačka s oranžovou bublinou, tvořící pomyslné centrum střediska. Večer je převážná část sjezdovek v této části osvětlena.
A z této střední části se lze dostat pohodlně do severní části střediska, kterému dominuje starý ikonický kostel svaté Anny v neoromantickém slohu. Není tedy tak starý, jak by se mohlo zdát, postaven byl roku 1902. V této části střediska naleznete zde dvě sedačky a sjezdovky výrazně do modra.
Ve všech částech ski resortu jsou sedačky doplněny velkým množstvím vleků – ale ty jsme nevyužili.
Skipas lze platit kartou, nicméně vratnou zálohu ve výši 10 zlotých je nutné uhradit hotově Bankomat je pak k dispozici u obou hlavních pokladen Winterpol i Nartorama.
Ceny
Ceník je trochu složitější, lze si koupi lyžování na počet hodin, na počet bodů, na denní či noční blok a nebo vícedenní. Například za dva dny lyžování od 9:00 do 21:00 zde necháte 235 zlotých, děti do 10 let pak 205 zlotých. Tj. cca 1300 Kč za dva dny lyžování pro dospělého.
Lyžovat 12 hodin denně zde asi nevydržíte, ale lze to vhodně proložit přestávkami, zalyžovat si dopoledne, odpoledne a pak večer. Ostatně dva dny lyžování zde přijdou na méně než jednodenní lyžování ve většině středisek v Alpách a celkově i podstatně méně než u nás. Vždyť 7 hodin lyžován stojí 115 zl., večerní blok od 16:00 do zavíračky v 21:00 pak 85 zlotých a podobně. Kde se necítí, může si koupit bodové jízdné.
Úplný ceník je dostupný na adrese: https://zieleniec.pl/en/cennik/
Minerální a obyčejné koupele
Po lyžování si jde dopřát podobně jako v Rakousku i koupel v bazénu. Jen se za ním musí do lázní Kudowa-Zdroj a nebo do Kladska.
Kudowa-Zdroj
Z lyžařského střediska je to cca 22 km a 30 minut jízdy. Trochu problém je s parkováním, parkoviště přímo u bazénu je jen pro vozidla do 2.5t. Důvod neznámý, plocha vypadá, že by bez problému unesla více. Parkoviště je sice placené, ale pro návštěvníky bazénu zdarma. Možnost zaparkování i většího obytného vozu je jen o kousek dále, tam jsme nakonec zaparkovali i my. K bazénu to podél hotelu není daleko a jde projít přes parkoviště.
Samotný bazén s názvem Vodní svět nabízí slanou a nechlorovanou vodu. Slanost vody je stejná jako slanost Baltského moře. Zkrátka koupete se v solance. Je zde plavecký bazén, zážitkový bazén s jakousi divokou řekou (není moc divoká) a tobogán, nechybí ani vířivka.. Vstupné je příjemných 17 zlotých pro dospělého na hodinu a 12 zlotých pro dítě či studenta do 26 let věku. Příplatek za každou další minutu je .29 zlotých.
Kladsko
Tento aquapark je trochu dále, cca 33 km a 40 minut jízdy. Krytý bazén v Kladsku je moderní a největší objekt tohoto typu pro děti i dospělé. K dispozici má sportovní a rekreační bazén, brouzdaliště pro rodiče s dětmi, bazén s vodními atrakcemi jako gejzíry, masážní trysky a divoká řeka, vířivky, 66 metrová skluzavka a navíc suchá a parní sauna.
Přímo u bazénu je parkoviště na závoru, za naší návštěvy nebyl problém s vestavbou zaparkovat, místa bylo dostatek. Ve dnech většího zájmu je nutné zaparkovat někde jinde. I když je vjezd na lístek, tak ten vám u pokladny bazénu při odchodu potvrdí a parkování je tak bezplatné.
Ceny příjemné, hodina večerního koupání za 14.90 zlotých pro dospělého a 11.20 zlotých pro dítě a studenta do 24 let
Závěr
Středisko neuspokojí náročné lyžaře, ale všem ostatním nabídne zábavu i na několik dnů – je ideální na rozlyžování se před výletem do vyšších hor, dokonalé pro začínající lyžaře. Těm nabídne pohodové široké sjezdovky a dodá sebedůvěru při prvních krocích – a vyzkouší si zde vše – nástupy na vleky i lanovky. A to vše za přijatelné ceny – málokde vám za tuto cenu nabídnou 12h lyžování denně.
Naprosto dokonale zmáknuté je zde večerní lyžování – plochy jsou dostatečně nasvětleny a lyžování v noci si zde doopravdy užijete.
Autor: Martin Štrimpfl