Nádherná souprava Škoda Octavia a Karosa Dingo

Nádherná souprava Škoda Octavia a Karosa Dingo - Forjoy

Na cestách a v kempech potkáte různé vozy nebo karavany na kempování.

Měl jsem to štěstí v jednom kempu poblíž Třeboně, potkat tuto krásnou historickou soupravu. Přijeli s ní manželé Petr a Pavla z jižní Moravy, kteří se se mnou ochotně podělili o příběh jejich vozu a karavanu. S jejich souhlasem jsem napsal tento blog.

V roli tahače Škoda Octavia z roku 1962

Pan Petr vůz zakoupil v roce 2016. Renovace si vyžádala přibližně jeden rok tvrdé práce a byla realizována, jak se říká do šroubku.

Renovace karoserie včetně nového vínového laku byla svěřena specializované lakovně. Nové čalounění provedla vyhlášená firma z Písku. Ostatní části vozu se snažil pan majitel zrenovovat svépomocí.

Motor je původní, v bezvadné kondici a kupodivu ani po najetí dvou tisíc kilometrů není třeba doplnit olej jako u jiných oktávek. Na tachometru je necelých čtyřicet tisíc kilometrů. Olej se mění po pěti tisících kilometrech nebo po dvou letech.

Něco z technických údajů: rok výroby 1962, objem 1089 cm3, maximální výkon 30 kW, spotřeba cca 8 l/100 km, maximální rychlost 110 km/hod. Škoda Octavia se vyráběla v letech 1959 – 1964 a bylo vyrobeno 286 tisíc kusů v různých modifikacích.

V roli karavanu Karosa Dingo W4

Koupě karavanu byl sen paní Pavly. V roce 2019 jejich známý našel jeden zubožený kousek k prodeji na Plzeňsku.

Manželé se ihned po jeho pořízení pustili do pečlivé renovace a ta stále ještě probíhá. Řada detailů čeká na své dokončení. Renovace karavanu probíhá kompletně svépomocí včetně laku.

.

Karosa Dingo W4 je ojedinělý karavan z roku 1960. Karavan navrhl známý český designér Otakar Diblík. Těchto nádherných karavanů se v šedesátých letech vyrobilo méně než padesát exemplářů. Ve své době nebyl Dingo levnou záležitostí, protože stál 21 tisíc tehdejších korun. Jen pro porovnání, nová Škoda Octavia tehdy přišla na 28 tisíc Kčs. Možná právě proto, že se jednalo o luxusní artikl, vzniklo tak málo kusů. 

Skelet karavanu je vyrobený ze sklolaminátu. Díky této konstrukci se hmotnost pohybuje jen okolo 400 kg. Bylo to důležité proto, aby jej zvládly táhnout tehdejší osobní vozy jako byla například lehká oktávie. Nevýhodou byla absence izolace a tím i menší komfort v horku nebo naopak v chladu. Vybavení pak zahrnovalo řadu odkládacích prostor, šatník, věšáky, poličky, zrcadlo, rozkládací lůžko a kuchyňský kout se skříňkou. K vaření posloužil plynový vařič.

Jak se s tím jezdí?

Pan Petr z vlastních zkušeností říká, že jízda s touto soupravou je mnohem složitější než jízda s dnešními moderními vozy a karavany. Octavia má jednookruhové brzdy bez posilovače, zároveň chybí i dnes obvyklý posilovač řízení. Na autě i přívěsu jsou navíc původní diagonální pneumatiky. Na to je třeba myslet a nechávat si před sebou dostatečný prostor. V dnešním hustém provozu a agresivitě řidičů to je mnohdy problém. Motor oktávky disponuje výkonem pouhých čtyřicet koňských sil, což je na dnešní poměry naprosto nedostatečné. Běžná rychlost této historické soupravy je mezi 60 a 70 km/hod. I z těchto důvodů Petr s Pavlou většinou pro své cesty volí malebné silnice nižších tříd a vyhýbají se hlavním tahům nebo dálnicím. Možná budete mít štěstí jako já a potkáte je.

Děkuji Pavle i Petrovi za jejich vstřícnost, rovněž oceňuji jejich úsilí při záchraně unikátních vozidel a přeji jim hodně krásných zážitků s jejich nádhernou historickou soupravou.

Štěpán, ForJoy.cz

Vydělávejte pronájmem svého karavanu