Präbichl – lyžování u železného srdce Štýrska

Präbichl – lyžování u železného srdce Štýrska - Forjoy

Další z našich lyžařských cílů, menší areál v trochu opomíjené oblasti Horního Štýrska v pohoří Hochschwab v blízkosti hory Erzberg. Ta se každý rok zmenšuje a zmenšuje, slouží totiž jako významný zdroj železné rudy, Erzberg je největší zásobárnou železné rudy v Rakousku. V průsmyku Präbichl pak vzniklo středisko zimních sportů – nyní trochu upadající, ale stále mající co nabídnout.

Parkování a nocování

Lyžařů nebylo moc, což nemusí platit vždy, a tak ani nebyl problém s parkováním. Hlavní parkoviště je trochu z kopce, nicméně v zadní části lze najít místa, kde lze vůz dát téměř do roviny. Zákazová značky zde nejsou, nikdo nás po celou dobu nijak neobtěžoval. Stání je samozřejmě bez služeb, během otevírací doby lze využít WC v provozní budově. Samozřejmě jen pro běžnou potřebu, ne pro vylévání chemického WC. V provozní budově je restaurace i ski depot. Ceník restaurace je zachycen níže, v době naší návštěvy to bylo jedno ze dvou podobných otevřených zařízení. Ostatní místa byla zavřena.

Stání na parkovišti, mimo sezónu nebyl problém

Spodní část areálu po ránu, vycházející slunce zde zabarví okolní hory

A pohled na druhou stranu

Servis obytného vozidla

Pokud budete potřebovat provést servis obytného vozu, je na to tato oblast Rakousko, potažmo Štýrska, velmi dobře vybavena, při cestě po spolkové silnici B 115 oběma směry od lyžařského střediska lze narazit na oficiální stání pro obytné vozy se servisní stanicí. Jedno je v Vordernbergu, druhé pak opačné straně sedla, v Eisenerzu. Podrobnější popis těchto míst včetně fotek lze najít v článku Železný střed zeleného srdce Rakouska, kde je i vysvětlení železného srdce z názvu tohoto článku.

Lyžování

Areál Präbichl  má nadmořskou výšku 1100 až 1608 a nabízí 20 kilometrů sjezdovek, převážně červených. Je zde ale také velký podíl modrých. Zkrátka se jedná o takový malý areál, kde si na své přijdou asi všichni. Je to taková lyžařská houpačka, dva svahy naproti sobě, každý v základu obsluhován vcelku rychlou čtyřsedačkou.

Směr na vrchol Polster má tu výhodu, že tato strana bývá osluněna. Takže po ránu bych ji doporučil, byť zase na druhou stranu sjezdovka č 5., sice značená jako červená, je zrovna na svém prvním úseku z konečné lanovky spíše do černa. Takže po ránu na rozježdění hned docela ostrý úsek, Během slunného dne tady ale sníh poměrně brzy „povolí“ a pokud jej není moc, lyžování zde už za moc nestojí. Nicméně od konečné stanice se nabízí poměrně zajímavý výhled směrem na Leoben na jednu stranu, na druhou je pak vidět obrovský povrchový důl, což je taková místní atrakce.

Druhý kopec je spíše pro méně náročnější lyžaře, naštěstí i při horších sněhových podmínkách nabízí dostatečně rozmanité sjezdovky směrem dolů, hlavní modrou č.2 a od ní se oddělující červené sjezdovky č. 1 a 3. Tato strana je obsluhována lanovokou Grubl a výškový rozdíl stanic je jen cca 300 metrů. Konečná stanice je umístněná v úbočí pod vrcholem Reichenstein (2.165 m.n.n). O výšlapu na tento vrchol v létě jsem psal v již zmíněném článku Železný střed zeleného srdce Rakouska – tato oblast stojí za návštěvu i mimo zimní sezónu.

Dole, kde jsou obě údolní stanice čtyrsedaček, je pak velmi dlouhý modrý svah i jakýsi fun-park pro malé či začínající lyžaře. Užijí se tedy i mladé rodiny, které po tréninku či rozlyžování v téhle mírně laděné části mohou zkusit i ostřejší sjezdovky. Jako logické pokračování se jeví ty kolem čtyřsedačky Grubl a nakonec sešup z Polsteru. Mimo zmíněných dvou čtyřsedačkových lanovek jsou zde i nějaké vleky. Ty ve středu areálu byly v době naší návštěvy provozu, ten vzdálenější, obsluhující červené sjezdovky č. 7 a 8 nikoliv. Jezdili jsme ale jen na sedačkách.

Pohled od konečné lanovky Polster

Konečna stanice Grubl

Dojezd v spodní části

Spodní část pro děti

Pohled na spodní část areálu

Polster

Ceny v místní restauraci

Co se týče cen skipasů, za dospělého a den lyžování necháte v místní pokladně částku €45.50 , za mládež (neplést s dítětem do 15ti let, zde jsou ceny skipasů cca poloviční než za dospělého) pak €34.50. Platí zde i různé skipasy – Steiermark Joker, Mur-Murz Top Skipas a podobně.

Po lyžování plavání

Jak bývá našim zvykem, rádi se někdo po lyžování vykoupeme.. Zčásti to řeší i problém s vodou na palubě obytného vozu v zimním období. Tady padla naše volba na plavecký bazén v Kapfebergu, cca 45 minut jízdy ze ski areálu Prabichl. Vzdálenost nám nevadila, měli jsme v plánu stejně pokračovat dále.

Bazén je to skvělý, poměrně moderní. Je zde jak plavecký bazén, tak i zážitkový bazén s tobogánem, masážními stolicemi, chrliči a podobnými vymoženostmi. Dvouhodinové vstupné bylo pro dospělého a dospívajícího €8.10 (€4.80 + €3.30 ), takže více než vstřícné. Před sportovním areálem, jehož součástí je i tento bazén, je sice velké parkoviště, je však poměrně kompaktní a bývá zaplněné, s větším obytným autem zde proto může být problém manévrovat. Doporučuji proto využít druhé blízké bezplatné parkoviště u silnice B 116, tzv. Festplatz. K areálu je to kousek pěšky a odpadne vám jak hledání místa, tak případné obtíže s rozměry.

kde parkovat – s většími obytnými vozy doporučuji využít parkoviště vlevo, Festplatz

Vchod do bazénu

Další možnosti

Nicméně využít lze bazény blíže sjezdovce, na obě strany spolkové silnice v Eisenerzu i Trofaiachu. Ty budou na použití vhodnější v případě, že zde chcete lyžovat po více dnů:

Celkový přehled všech hlavních míst v okolí a umístnění areálu v rámci Rakouska pak zachycuje tato mapka:

Celkové zhodnocení

Za lepších sněhových podmínek než těch v druhé polovině prosince by šlo areál doporučit i na více dnů, dva či tři maximálně. Pak bude už lepší zase popojet. Zejména sjezdovky obsluhované čtyřsedačkou Grubl zůstávají i za slunného dne stále poměrně tvrdé, což považuji za výhodu.

Důležité odkazy v kostce:

Autor: Martin Štrimpfl

Vydělávejte pronájmem svého karavanu