Plyn v karavanech

Plyn v karavanech - Forjoy

V tomto článku bych Vám rád předal důležité informace k používání plynových spotřebičů v karavanech a upozornil na co si dát pozor.

Plyn v obytných vozech či přívesech využíváme na vaření, topení, ohřev vody i pro fungování lednice (kde plyn funguje jako chladící médium). V karavanech není plynový bojler až tak obvyklý (bývá hlavně v anglických karavanech). Jako zásobárna plynu v karavanu se většinou používají 10 kg propan-butanové lahve. Vedle klasických ocelových lahví se můžete setkat také s jejich odlehčenou variantou z hliníku nebo kompozitních materiálů.

Za jízdy musí být plynové lahve uzavřené. Toto neplatí pro karavany vybavené zařízením označovaným jako Monocontrol nebo Duocontrol s crash senzorem. Takové zařízení automaticky uzavře přívod plynu v případě nehody. Dále se můžete setkat s regulátorem plynu s přepínáním. Pokud dojde plyn v jedné lahvi, nemusíte složitě odpojovat práznou a přepojovat na plnou lahev, ale stačí pohodlně přestavit přepínač na záložní láhev..

plynové lahve v obytném voze

Uvnitř karavanu jsou pak ještě další ventily, které pouští plyn přímo k jednotlivým spotřebičům. Doporučuji každý plynový ventil vždy uzavřít, pokud příslušný spotřebič nepoužíváte.

Nejnáročnější na spotřebu je topení. V zimních měsících počítejte s tím, že vám 10 kg lahev vydrží cca na 3 dny. Vždy to záleží na konkrétních podmínkách. Nevýhodou propan-butanu je, že při nízkých teplotách zamrzá. V zimě doporučuji používat pouze čistý propan. Pokud nebudete používat topení, vydrží vám běžná 10 kg lahev velmi dlouho, orientační spotřeby naleznete v tabulce níže.

Druh spotřebiče
Orientační spotřeba
lednice
300 – 500 g za 24 hodin
bojler
80 – 160 g za hodinu
vařič
100 – 300 g za hodinu

Pro zjištění aktuálního množství plynu v lahvi je několik způsobů. Nejjednodušší je zvážit láhev a odečíst hmotnost prázdné lahve. Prázdné plynové lahve běžně použivané v Česku váží orientačně 4 kg v případě malé lahve s kapacitou 2 kg plynu, resp. cca 12 kg v případě větší lahve s 10 kg náplní . Dále existují různé měřáky, kde počítejte s jejich cenou od 700 Kč.

Lahve vyměňujte pouze v oficiálních prodejních místech. Na internetu můžete najít různé návody jak ušetřit plněním lahví na čerpacích stanicích LPG. Tyto praktiky rozhodně nedoporučuji. Je to zakázané a zároveň nebezpečné. Lahve se plní maximálně na 80% jejich kapacity. Na čerpacích stanicích správné naplnění plynové lahve nedokáží přesně změřit, v teplém počasí pak hrozí únik plynu z přeplněné lahve, který může vyvrcholit i v explozi.

Pokud karavan provozujete pro podnikatelskou činnost (na IČ), musíte podle platných předpisů absolvovat minimálně jednou za 3 roky revizi. Revize plynu spočívá především v odborné kontrole hadic, kontrole spotřebičů a v provedení tlakové zkoušky. Poplatek za takovou revizi se pohybuje okolo 1500 Kč. Každý rok by se pak měla provést alespoň tlaková zkouška, která vyjde cca na 400 Kč. Pro nepodnikající fyzické osoby jsou revize a zkoušky plynových rozvodů a spotřebičů v karavanech doporučené, nikoliv povinné. Je třeba si uvědomit, že zmíněné revize nejsou jen nutné zlo, ale je to potvrzení, že máte v karavanu vše v pořádku a neohrozíte tak sebe nebo někoho dalšího.

V některých kempech se navíc můžete setkat s tím, že provozovatel po Vás bude vyžadovat k nahlédnutí platnou revizi plynu. Takováto praxe je častější v zahraničí než v českých kempech. Pokud jedete do zahraničí, tak si raději dopředu ověřte jaké v dané zemi platí podmínky pro plyn v karavanu. Plánujete-li delší zahraniční pobyt, tak si raději zjistěte, jaké plynové lahve jsou v dané zemi používané. Po vyčerpání zásob plynu Vám české lahve v zahraničí nenaplní (snad jen s výjimkou Slovenska). Zároveň se mnohdy neobejdete bez speciální redukce, pokud se ve vašem karavanu rozhodnete použít zahraniční plynovou lahev.

S plynem v karavanu zacházejte opatrně a s náležitým respektem, abyste nemuseli řešit zbytečné komplikace. O plynu se správně říká (stejně jako o ohni), že je dobrý sluha, ale zlý pán.

Vydělávejte pronájmem svého karavanu