Karta ACSI 2022 – co se mění?

Karta ACSI 2022 – co se mění? - Forjoy

Nadšeným cestovatelům, kteří cestují zejména mimo klasickou letní sezónu, je asi dobře známa karta ACSI. Ta nabízí možnost strávit noc v kempu za paušální cenu, která je obvykle citelně nižší než by plynulo z ceníku toho kterého kempu.

Minulý rok jsem se v článku Dopady pandemie – slevy pro kempaře mimo sezónu mizí zamyslel nad dopady pandemie na kempaře – nabídka této slevová karty se tehdy ochudila a samotné kempy navíc zdražily. I v novém roce 2022 je tento trend bohužel stále patrný.

Katalogu ACSI se podařilo sice v průběhu sezóny 2021 navýšit počet zařízení z původních 2.872 kempů na vcelku solidní počet 3.145 a přitom udržet rozsah cen v rozmezí €12 – €20, ale i nové vydání pro rok 2022 přináší omezenou nabídku kempů a navíc i novou cenovou hladinu €22. K tomu je zřejmé, že se hodně kempů přesunulo do vyšší cenové hladiny, tedy například z €16 do €18. Potěšitelna je ale vcelku pořád stejná cena vlastní karty.

Jak vypadá nabídka pro rok 2022?

Ve dvou svazcích se nyní nabízí celkem 3.015 kempů – zde se sluší připomenout, že v roce 2020 se nabídka přehoupla přes číslovku 3.400 a do roku 2022 nevstoupili zatím ani všechny kempy z roku 2021. V minulost počet kempů, nabízejících tento typ ubytování, mírně rok od roku rostl, poslední dva roky je tedy trend opačný. Navíc citelně ubylo levnějších kempů, jak je vidět i z této srovnávací tabulky:

Hladina
Počet kempů
2021
Počet kempů
2022
Meziroční změna
%
12 69 57 -17%
14 362 244 -33%
16 677 622 -8%
18 1149 988 -14%
20 888 635 -28%
22 469 +100%
Celkem 3.145 3.015 -4%

Je nutné si také uvědomit, že v ceně balíčku nejsou turistiké daně, stejně jako enviromentální příplatky, různé ekotaxy a podobně – ty sice nejdou kempu, platí se místním úřadům, ale i tyto příplatky rostou a výsledná cena je ve skutečnosti citelně vyšší něž třeba inzerovaných €22.

zdroj: https://www.campingcard.at/

Co je to ACSI karta?

Nadšeným cestovatelům, kteří cestují zejména mimo klasickou letní sezónu, je asi dobře známa karta ACSI. Ta nabízí možnost strávit noc v kempu za paušální cenu, která je obvykle citelně nižší než by plynulo z ceníku toho kterého kempu. Paušální cena se pohybuje v intervalu od €12 do €22 a zahrnuje tyto položky:

  • místo na obytné vozidlo nebo stan s autem,
  • dvě dospělé osoby,
  • až tři děti do věku 5 let (jen ve vybraných kempech, v roce 2022 je jich 410)
  • přípojka elektřiny buď omezenou na 6A a (nebo) spotřebu 4kWh denně
  • jednu teplou sprcha na osobu a den
  • psa (pokud jsou v daném kempu povoleni, navíc záleží na dalších podmínkách, dobré si ověřit přímo u vybraného kempu)

Nezahrnuty nejsou turistické daně a různé eko příplatky, popřípadě rezervační poplatky.

Katalog kempů má podobu dvou knížek, každá popisuje kempy v určité části Evropy. Součástí tohoto balíčku je i karta, která slouží právě k uplatnění slevy v konkrétním vybraném kempu. Celé je to doplněno i aplikací pro mobilní telefony.

Knížky jsou k dispozici v několika jazycích, nám nejbližší je buď anglická a nebo německá jazyková verze.

Vyplatí se karta?

Z předchozích dat by se mohlo zdát, že pořízení karty není výhodné. Není to až tak pravda – je to možná jen méně výhodné než dříve. I když zamrzí nová cenová hladina (€22) a úbytek nabídky u nižsích paušálu, je třeba si uvědomit, že zdražily i běžné ceníky daných kempů. Pobyt s kartou bude tak vždy výhodnější než bez karty, při nejhorším to bude v pár případech zcela srovnatelné.

Dalším rizikem je, že kemp nemusí z důvodu naplnění kvóty, kterou si pro podobné hosty stanovil, kartu akceptovat a budete nuceni platit běžné ceny. Toto riziko paradoxně díky pandemii a omezením stouplo, neboť klasická sezóna se v minulých letch protahovala a měnila a část lidí si tak zvykla cestovat i mimo ni.

Co se týče počtu zařízení akceptujících kartu, jejich počet asi během roku stoupne, stejně jako minulý rok, kdy nakonec kartu akceptovalo o cca 10% více zařízení než bylo původně inzerováno.

Kde kartu získat?

Objednat lze přímo na stránkách karty: https://webshop.acsi.eu/

Cena pro rok 2022 je €13.95 + poštovné €4.75, včetně mobilní aplikace – celkově €18.70 tedy cca 470 Kč – v tuzemských obchodech lze totéž získat za cenu cca kolem 500 Kč a výše, vyplatí se tedy udělat objednávku přímo z výše zmíněného eshopu. Za méně peněz získáte i mobilní aplikaci.

Pro cestovatele s obytným vozem se vyplatí rozšířené vydání s přehledem karavanových stání (Camping Card & Stellplatzfuhrer) – toto vydání je ovšem dostupné, jak název napovídá, jen v němčině. Celkové náklady včetně poštovného jsou v tomto případě €30.20, tj. 770 Kč.

zdroj: https://webshop.acsi.eu/

titulní obrázek: zdroj

Autor: Martin Štrimpfl 

Vydělávejte pronájmem svého karavanu