Karavaning v zimě

Karavaning v zimě - Forjoy

Již dávno neplatí, že karavaning je pouze na léto. Cestovat v obytném voze nebo přívěsu lze dnes velmi komfortně také v zimním období. Míst, kam lze vyrazit postupně přibývá. Na zimní výjezd budete potřebovat správnou výbavu a stačí dodržovat určitá pravidla. Vše potřebné se dočtete v našem článku.

Kam v zimě vyrazit?

Milovníci zimních sportů uvítají možnost kempovat přímo u sjezdovky nebo na startu běžkařské cesty. V zahraničí lze často využít kvalitní zázemí v celoročně otevřených kempech – lyžárny, sušárny, sauny, vířivky atp. U nás zatím podobných možností moc nenajdete, je třeba počítat spíše s kempováním na divoko na parkovištích.

Termální lázně mohou být řešením pro lidi, kteří preferují relax a teplo. Budete ovšem muset vyrazit za hranice. Nejblíže to máte do Rakouska, Slovenska nebo Maďarska. U termálních lázní bývají často kempy nebo alespoň stellplatzy. Například v Maďarsku lze bez problémů nocovat na přilehlém parkovišti.

I v zimním období lze vyrazit za teplem do jižní Evropy. Na koupání to sice nebude, ale počasí tam bude mnohem přívětivější než u nás. Další výhodou je minimální turistický ruch. Jde však o delší výpravu, cesta na Sicílii nebo na jih Španělska zabere mnohem více času.

Celoročně otevřené kempy přibývají v ČR i zahraničí. Proč nevyrazit třeba na Silvestra nebo na Velikonoce do kempu?

Na co si dát pozor?

Vozidlo vhodné pro zimní cestování má tzv. zimní paket. Kromě zimních pneu má lepší tepelnou izolaci, vytápěné nádrže a podlahové topení. Veškerá těsnění by měla být ošetřena silikonovým olejem, který zabrání přimrzání. Užitečné doplňky jsou sněhové řetězy a lopata. Řetězy můžete využít třeba jen na výjezd z kempu, hodit se určitě budou i v horských oblastech. Lopata se vám pak může být užitečným pomocníkem při oblevě, větší sněhové nadílce nebo když okolo vašeho stanoviště projede sypač a zahrne vám karavan sněhem. Před cestou je dobré karavan vyvětrat a pak vytopit. Větrání je celkově důležité (hlavně ráno), zabráníte tím kondenzaci vody v obytném prostoru. V zimním období se zvlášť vyplatí používat odvlhčovače vzduchu. Usnadníte si tím i případné starosti o to, jak zbavit vlhkosti oblečení a boty.

V nádrži na odpadní vodu musí být prostředek, který zabrání zamrzání. Můžete použít nemrznoucí směs do ostřikovačů či fridex. Mnohem levnější a také ekologičtější je obyčejná sůl. U přívěsu musíte nádrž po každém použití vylít.

Plynové lahve používejte vždy plné čistého propanu, který nezamrzá. Pokud je váš vůz vybaven systémem Duocontrol nebudete muset (zpravidla v noci) pracně přepojovat prázdnou lahev za plnou.  Více na toto téma je v našem článku o plynu.

Stabilizační nožičky je dobré mít vždy podložené pevnou podložkou, např. prknem, zabráníte tak zapadnutí v případě oblevy. 

Nezapomínejte na izolaci kabiny. Zde to záleží na typu vozu, existují vnitřní i venkovní izolace. Snížíte tím spotřebu plynu. V mrazivém počasí průběžně z alkovny odstraňujte rampouchy, ať zabráníte vzniku případných škod.

Průběžně kontrolujte elektrický přívodní kabel, aby nezapadal sněhem a do spojů se potom nedostala voda.

Závěrem

Řízení v zimě je samozřejmě poněkud náročnější než bývá po zbytek roku. Pokud se nevydáte do oblastí s nesjízdnými komunikacemi a nezanedbáte přípravu, dá se zimní jízda s karavanem určitě zvládnout bez stresu.

Zatím jste se k zimnímu karavaningu neodhodlali a chybí vám zkušenosti? Naplánujte si nejprve menší zimní výlet a uvidíte, že nebudete litovat! Pokud se budete držet těchto několika rad, zjistíte, že v karavanu lze zažít dobrodružství i mimo typickou kempingovou sezónu.

 

Vydělávejte pronájmem svého karavanu